Jak zadbać o kondycję fizyczną w warunkach domowych?

Jak zadbać o kondycję fizyczną w warunkach domowych?

10 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Okres pandemii zweryfikował znaczną część naszych codziennych nawyków, przyczyniając się na przykład do zaniedbań w różnych sferach, które do stycznia 2020 roku zwykliśmy wykonywać w miejscach publicznych. Część osób z wyraźnym trudem radziła sobie na przykład z izolacją od znajomych i przyjaciół, z którymi mogła kontraktować się wyłącznie zdalnie. Innych pandemia zupełnie zniechęciła do jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub planu przedsięwzięcia takowej. Ćwiczenia w warunkach domowych wydają się w końcu bardzo karkołomnym przedsięwzięciem, które ma szansę niepowodzenia z wielu różnych powodów na czele z tym, że atmosfera ciepłego domu lub mieszkania potrafi zwyczajnie zniechęcać do wyjścia z pieleszy i rozgrzania się. O ile okresowe lenistwo jest całkowicie zrozumiałe i nie należy się o nie gniewać, tak w przypadku umyślnego wmawiania sobie, że w domu przecież i tak nie da się zrobić niczego konstruktywnego, sprawa wygląda nieco inaczej. Mamy bowiem pełen wachlarz możliwości w kwestii tego, jak w warunkach domowych zadbać należycie o swoją kondycję fizyczną.

Przyczyna i skutek

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak regularna aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie. Nie chodzi tutaj wyłącznie o poprawę wyglądu zewnętrznego, bo taka poprawa najczęściej przychodzi z czasem i pełni rolę wisienki na torcie całego procesu zadbania o swój organizm. Oprócz stricte biologicznych kwestii, takich jak obniżenie ciśnienia krwi, wzmocnienie mięśnia sercowego czy systemu immunologicznego, istnieją również bardziej namacalne i łatwiejsze do wyobrażenia skutki aktywności fizycznej: każdy udany trening, siłowy czy aerobowy, owocuje poczuciem szczęścia i wielką satysfakcją, ponieważ łączy się z produkcją endorfin w naszym mózgu. Aktywność fizyczna przyśpiesza również przemianę materii, dzięki czemu czujemy się mniej ociężali, a jeśli ćwiczymy czasami na świeżym powietrzu, to możemy spodziewać się znacznego zwiększenia odporności na drobne, ale uporczywe choróbska na czele z przeziębieniem. Dbanie o siebie pozwala nam wreszcie jeść więcej w sposób bezkarny: paląc regularnie kalorie poprzez ćwiczenia lub jogging, sprawimy, że dni z „cheat meal” przestaną być jakimkolwiek obciążeniem dla naszego organizmu i prawie na pewno nie odbiją się negatywnie na wadze.

Dieta

Korelacja diety z aktywnością fizyczną jest niezbędna do zrozumienia, zwłaszcza jeśli nasze starania o dobrą kondycję mają na celu przede wszystkim zgubienie kilku kilogramów. Proporcje w kwestii wpływu na proces chudnięcia układają się tak, że rozsądny sposób odżywiania się to jakieś sześćdziesiąt procent sukcesu, a sam trening to tylko czterdzieści procent. Oznacza to, że moglibyśmy tak naprawdę schudnąć bez jakichkolwiek ćwiczeń, choć zapewne zajęłoby to nam bardzo dużo czasu, ale już schudnięcie bez jakiejkolwiek diety byłoby bardzo trudne. Sam termin „dieta” bywa odstraszający, ponieważ kojarzy się jednoznacznie z niesmacznymi sałatkami czy owsiankami na śniadanie, a w praktyce słowo to opisuje nasze nawyki żywieniowe niezależnie od ich natury i wpływu na nasz organizm. Właśnie dlatego niezbędne jest ubogacenie tego słowa poprzedzającym je przymiotnikiem, takim jak „rozsądna”, który należy rozumieć w zasadzie wyłącznie jako dostosowanie diety do zapotrzebowania kalorycznego. Zapotrzebowanie to możemy łatwo policzyć za pomocą jednego z wielu dostępnych w sieci kalkulatorów, a następnie po prostu dostosować ilość spożywanego jedzenia do limitu kalorycznego, zależnego od wielu czynników na czele z płcią, wiekiem i regularnością aktywności fizycznej. W teorii możemy sobie nawet pozwalać na niezdrowe przekąski, byleby mieściły się wewnątrz limitu, ale oprócz kalorii pozostaje również sprawa dostosowania diety do ilości substancji odżywczych, które powinniśmy codziennie przyjmować, by zapewnić naszemu organizmowi optymalne warunki do działania. Należy również pamiętać, że dieta jest sprawą silnie indywidualną i zależną od wielu drobnych czynników, więc jeśli wskutek jakichkolwiek zmian w dotychczasowej diecie poczujemy się gorzej, wszelkie eksperymenty najlepiej jest przerwać, wrócić do starych nawyków i zacząć na nowo dopiero po konsultacji z dietetykiem.

Aktywność fizyczna

Osoby początkujące mają tak naprawdę trzy opcje do wyboru, by zacząć wykonywać regularnie jakąś aktywność fizyczną. Pierwszą z nich jest sport, rozumiany głównie jako gry zespołowe, do których dostęp jest obecnie nieco ograniczony, ale mecz piłki nożnej lub siatkówki jest zupełnie w naszym zasięgu. Początkujący sportowcy często mają jednak obiekcje do wizji wspólnego uprawiania sportu z kimkolwiek, a może to wynikać z potrzeby komfortu lub zwyczajnych kompleksów. W takiej sytuacji śmiało możemy zdecydować się na trening: siłowy lub aerobowy. Ten pierwszy jednoznacznie kojarzy nam się ze sprzętem typowym dla siłowni, ale w warunkach domowych śmiało można go oprzeć na ćwiczeniach z własną masą ciała, takich jak wykroki, przysiady, pompki czy podciągnięcia. Trening aerobowy najtaniej jest uprawiać w formie joggingu na świeżym powietrzu, ale jeśli zależy nam na komforcie, można sprawić sobie rowerek stacjonarny lub bieżnię.