Jak wygląda zabieg implantacji i z czego wykonuje się implanty zębów?

Jak wygląda zabieg implantacji i z czego wykonuje się implanty zębów?

16 lutego 2023 0 przez Redakcja A

Jeśli w twojej jamie ustnej pojawiły się ubytki, które znacznie obniżają komfort życia, warto rozważyć implantację. Dostępne współcześnie technologie oraz umiejętności lekarzy sprawiają bowiem, że zabieg nie jest bolesny, a wszczepiane implanty zębów nie różnią się wyglądem od naturalnego uzębienia. To dobre rozwiązanie nie tylko dla starszych osób, które często potrzebują wielu implantów lub pełnej protezy. Na zabieg mogą zdecydować się również pacjenci, którzy utracili ząb na skutek wypadku lub choroby.

Czyją specjalnością są implanty zębów?

Przygotowanie do implantacji wymaga zaangażowania kilku specjalistów. Przede wszystkim jest to chirurg i dentysta, czasami konieczna jest jednak także konsultacja z ortodontą i alergologiem. Z tego powodu wielu osobom wydaje się, że implantacja jest skomplikowana i niebezpieczna. To nieprawda – sam zabieg może potrwać tylko kilkanaście minut, choć jest to uzależnione od liczby implantów zębów, których potrzebujesz. Czasochłonne są natomiast przygotowania do zabiegu i okres rekonwalescencji. Pamiętaj jednak, że zęby są niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych. Niesprawny narząd żucia może spowodować wiele problemów zdrowotnych. W jamie ustnej mogą pojawić się stany zapalne, a pojedyncze ubytki zębów rzutują na całą tkankę kostną szczęki. Co więcej, to właśnie w jamie ustnej rozpoczynają się procesy trawienne. Nieprawidłowe przeżuwanie posiłków czy nagromadzone bakterie wpłyną zatem na cały układ pokarmowy – zwłaszcza na żołądek i jelita.

Dlatego pierwszym krokiem do poprawy jakości życia i zwiększenia twojego komfortu powinien być wybór odpowiednich specjalistów. Dobry lekarz wszystko ci wyjaśni. Skorzystaj z usług centrum stomatologicznego Citistom, w którym znajdziesz nie tylko lekarzy stomatologów i chirurgów, ale także ortodontów. Klinika oferuje profesjonalny sprzęt, który umożliwia nie tylko sprawne przeprowadzenie implantacji, ale także wykonanie wcześniejszej tomografii. To niezwykle ważne badanie, które pomoże określić wielkość twoich ubytków i ogólną kondycję jamy ustnej.

Z czego są wykonane implanty zębów?

Implanty zębów przypominają nieco śruby. Sam implant to baza, na której można umieścić uzupełnienie protetyczne. Dlatego proces implantacji, wraz z przygotowaniami i rekonwalescencją, bywa również określany mianem implantoprotetyki. Czasami wystarczy wszczepienie jednego implantu. Jednak u osób starszych często stosuje się tzw. protezy na implantach. Są one obecnie o wiele bardziej wytrzymałe i stabilne niż dawne modele.

Wszczepienie implantów zębów nie trwa długo i odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Zabieg polega na nacięciu dziąsła, umocowaniu implantu oraz założeniu szwów, które lekarz zdejmie po upływie 7-14 dni. W tym czasie należy zachować ostrożność podczas mycia zębów oraz stosować płynną dietę.