Jak wybrać dobrego terapeutę?

Jak wybrać dobrego terapeutę?

14 grudnia 2021 0 przez Redakcja

W państwach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, psychoterapia jest dzisiaj bardzo atrakcyjna. Bywają na niej pospolici ludzie, którzy posiadają dosyć niewielkie problemy ze swoim życiem, ale także znani celebryci z ich wielkimi, roztrąbionymi przeżyciami. Nie jest to dla nich żaden obciach, tylko zwykła sprawa. Każdy bowiem może przeżywać akurat słabsze chwile, i wtedy nikt się nie powinien krępować, aby skorzystać w owym czasie z pomocy profesjonalisty.

Psycholodzy w Polsce

W Polsce psycholog jest w o wiele trudniejszej sytuacji. W zasadzie to nawet nie jest ona trudniejsza, co trudniej dostępna. W naszym kraju psychoterapia kraków zwykle uważana jest jako coś, co przeznaczone jest dla ludzi bardzo chorych psychicznie. Skutkiem tego postrzegania jest stygmatyzowanie osób, które chodzą na psychoterapię. Wobec tego niewiele osób się na nią decyduje. Pożądane byłoby tymczasem spostrzec, że wprawdzie w niezmiernie wolnym tempie, ale również u nas powoli ten trend się zmienia. Obywatele coraz entuzjastyczniej wspominają o tym, iż korzystają z pomocy psychologów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze swojego terapeuty?

Jakim człowiekiem jest ten psychoterapeuta kraków, który ma pomóc nam z naszymi kłopotami? W naszym kraju nie znajdziemy prostej odpowiedzi na to pytanie. Jest to spowodowane tym, że praca psychologa nie jest w naszym kraju unormowana prawnie. Wskutek tego, w zasadzie każdy, po skończeniu szkolenia, może otworzyć gabinet terapeutyczny. Jest to marna sytuacja, ponieważ łatwo trafić na człowieka zupełnie niekompetentnego. W związku z tym, gdy pragniemy pomocy, warto skorzystać z ośrodków publicznych, gdzie także odbywa się psychoterapia. Jeśli tymczasem pragniemy udać się na nią prywatnie, musimy być ostrożni przy doborze odpowiedzialnego terapeuty.
Naturalnie, nie brakuje też specjalistów, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie.
Żeby posiąść dobrą, całkowitą wiedzą, niezbędną do wykonywania skutecznych psychoterapii, musimy skończyć studia psychologiczne. Są to żmudne studia, składające się zarówno z lekcji teoretycznych jak i praktycznych. Co więcej, po studiach wypada przejść kilkuletnie szkolenie z aspektu psychoterapii. Różne instytucje organizują te kursy, wskazane jest zatem wyłonić taką, która ma najlepsze opinie wśród absolwentów.