Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia?

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia?

8 sierpnia 2021 0 przez Redakcja
Nikt nie rodzi się z specjalistyczną wiedzą na temat żywienia. Takie nawyki kształtują się przez całe życie. Niestety przez nieodpowiednie żywienie w dzieciństwie możemy mieć utrudniony start w dorosłym życiu. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie przez nasze babcie i mamy może się drastycznie różnić od sprawdzonej, profesjonalnej wiedzy. Ciężko zatem odstawić niektóre artykuły spożywcze, które wręcz uwielbiamy. Regularne zdrowe żywienie odpłaci się nam rewelacyjnymi efektami: świetnym stanem włosów i paznokci, odpornością organizmu, zrzuceniem zbędnych kilogramów czy zdrowym wyglądem skóry. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najbardziej skutecznych sposobów na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do Waszej diety:

1. Ilość posiłków.

Bardzo popularną bzdurą jest stwierdzenie, że aby schudnąć należy jeść mniejszej porcje ale częstsze. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas chudnie zachowując zrównoważony deficyt kaloryczny. Na początek należy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Ustala się je indywidualnie biorąc pod uwagę wagę, wiek, aktywność fizyczną danej osoby. Można je obliczyć całkowicie za darmo za pośrednictwem internetowych kalkulatorów kalorii. Od owego zapotrzebowania należy odjąć deficyt (około 200-300 kalorii). Takim sposobem na przestrzeni kilku miesięcy zrzucimy kilka kilogramów.

2. Woda.

Woda ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednie nawodnienie to gwarancja zdrowej, nawilżonej skóry, dobrego samopoczucia oraz poprawy kondycji włosów i paznokci. Jednocześnie zmniejsza apetyt, dba o prawidłowe funkcjonowanie nerek i układu moczowego.

3. Baw się jedzeniem.

Mówi się, że człowiek je oczami. Oczywiście aspekt wizualny posiłku jest niezwykle ważny. Starannie przygotowane posiłki, uzupełnione w kolorowe warzywa podnoszą atrakcyjność całej zawartości talerza. Starajmy się jak najczęściej i w jak największych ilościach uzupełniać swoją dietę warzywami i owocami. To właśnie owoce będą rewelacyjnym zmiennikiem sklepowych słodyczy. Dadzą uczucie sytości i uzupełnionej dziennej dawki cukrów.

4. Świadome wybieranie produktów spożywczych.

Obecnie sklepowe półki uginają się od bogatego asortymentu każdego rodzaju. Możemy dostać prawie wszystko w jednym miejscu. Świadome zakupy polegają na wybieraniu produktów naturalnego pochodzenia. Jak zatem rozpoznać produkt wysokiej jakości? Oczywiście po jego składzie. Najlepsze produkty mają krótki i nieskomplikowany skład. Unikajmy artykułów, których w pierwszych trzech składnikach znajdziemy cukier. Może on występować pod innymi nazwami: syrop glukozowy, glukoza, słód itd.