Jak szybko pokonać chorobę?
18 czerwca 2021Chyba nikt nie jest w stanie całkowicie uniknąć chorób. Nawet ci, którzy z pełnym zaangażowaniem troszczą się o swoje zdrowie, od czasu do czasu złapią jakiegoś wirusa, który na ogół przekształca się w jakąś infekcję. A z chorobą trzeba tedy jakoś zawalczyć. Można to zrobić albo przy pomocy środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza, albo przy użyciu domowych i naturalnych metod. A wbrew pozorom niejeden domowy sposób na przeziębienie działa tak samo dobrze, a może nawet i lepiej od tabletek i syropów na receptę. Naturalne kuracje na pewno nikomu nie zaszkodzą. Nawet jeśli bierze się antybiotyk, warto się nimi dodatkowo wspomóc.
Nie ma lepszego lekarstwa na choroby od snu. Gdy organizm zostanie zaatakowany przez bakterie bądź wirusy, należy dać mu odpowiednie warunki do tego, by mógł stanąć z nimi do walki. Sen najlepiej go do tego przygotuje. Wymęczony organizm zazwyczaj zresztą domaga się odpoczynku, dlatego należy mu go po prosu zapewnić. Im więcej będzie się spać w czasie trwania choroby, tym po prostu lepiej. Warto więc wziąć sobie l-4 na przynajmniej kilka dni i przez ten czas zupełnie nic nie robić, a jedynie wypoczywać w łóżku i odprężać ciało.
Drugi, jakże popularny sposób na przeziębienie to po prostu… rosół! Oczywiście ten domowy, w żadnym wypadku nie kupny. Duża miska ciepłego rosołku świetnie rozgrzeje organizm od środka. Zasili go i doskonale odżywi, jednocześnie zapewniając mu sporo dodatkowej energii do walki z wirusami. Rosół jest polecany zarówno w przypadku przeziębienia, jak i podczas grypy czy nawet anginy. To zupa dobra na wszystko. A jeszcze lepiej działa wtedy, gdy jest przyprawiona czymś ostrym – np. papryczką chili bądź pieprzem kajeńskim, które wzmocnią efekt rozgrzania organizmu.
Rosół warto popijać w trakcie choroby przez dosłownie cały dzień, ale mimo tego nie wolno też zapominać o zwykłej wodzie. To ona działa najlepiej i na zdrowie, i na odporność. Wody nie zastąpią żadne soki i przeciery, choćby nawet przygotowano je z samych świeżych owoców i warzyw. Po wodę trzeba sięgać bez przerwy. W chorobie ciało wskutek gorączki jeszcze bardziej się poci, przez co dochodzi do sporych strat płynów. Należy je zatem uzupełnić, sięgając po wodę. W pewnym stopniu przyspieszy ona proces leczenia choroby.
Ostatnia rada dla chorych tyczy się już rezygnacji z pracy albo przynajmniej zmniejszenia ilości dziennych obowiązków. Przeziębienie przejdzie szybciej, jeżeli chory da sobie trochę czasu na dojście do siebie. W tym czasie nie należy się przemęczać, stresować i przepracowywać.