Jak stres destrukcyjnie wpływa na pracę jelit?
12 maja 2022Stres dogania każdego z nas. Jest biologiczną odpowiedzią na stawiane wymagania fizyczne i psychiczne, które napotykamy na co dzień. Psycholodzy wyróżniają dwa rodzaje stresu – motywujący, które mobilizuje do działania (eustres) oraz stres szkodliwy, niekorzystnie wypływający na zdrowie, samopoczucie i produktywność w pracy (dystres). Okazuje się, że sytuacje stresowe wpływają źle nie tylko na naszą psychikę, ale mogą również wywoływać choroby somatyczne.
Co może zrobić z Tobą stres?
Długofalowymi skutkami stresu mogą być:
obniżona odporność,
podwyższone ciśnienie tętnicze,
zła kondycja skóry,
zaburzenia trawienia.
Stres na co dzień a sprawy żołądkowe
Sytuacje stresowe powodują, że żołądek jest dłużej opróżniany, a pokarm powolnym ruchem dostaje się do jelit. Dodatkowo wskutek wzrostu napięcia mięśniowego pojawiają się nudności i słabnie apetyt. Stres znacznie hamuje perystaltykę jelitową, a przez to zwalnia pasaż treści pokarmowej. Resztki pokarmu nie są przesuwane w kierunku jelita grubego, a na skutek nadmiernego ich osuszenia zbierają się w twarde i zbite masy. Objawia się to obstrukcją i bólami brzucha o średnim nasileniu. Czasami odczuwa się wrażenie ściskania i kurczenia jelit, które ustępuje po defekacji. Taki mechanizm obserwuje się głównie u osób, które są przewlekle narażone na stres, między innymi prowadzących intensywny tryb życia i pochłoniętych angażującą pracą.
Nieoczekiwana biegunka, czyli nagły stres
Inaczej jest, kiedy sytuacja stresowa zdarza się sporadycznie i ma duże nasilenie. Przykładem jest dzień rozmowy rekrutacyjnej, na której bardzo nam zależy, matura, czy chwile przed egzamin na prawo jazdy. Wówczas jelita znacznie przyspieszają swoją pracę, a pasaż treści pokarmowej jest krótszy niż zwykle. Niestrawione resztki pokarmowe zbyt krótko przechodzą przez jelito grube, przez co nie są odpowiednio osuszone z wody. Objawia się to zwiększoną częstością wypróżnień i oddawanie stolców o luźnej, czasami bardzo wodnistej treści.
Kiedy emocje biorą górę nad Twoimi jelitami
O tym, jak duże znaczenie na spokój psychiczny na pracę jelit, wiedzą przede wszystkim osoby chorujące na zespół jelita drażliwego (IBS). Schorzenie to objawia się bólami brzucha, biegunkami i obstrukcją. Specjaliści nie ustalili konkretnej przyczyny choroby, ale udowodniono, że bardzo duży wpływ na jej przebieg ma styl życia. Pacjenci z zespołem jelita drażliwego na skutek silnych reakcji stresowych cierpią z powodu dokuczliwych i nagłych skurczów okrężnicy, co zaburza proces prawidłowego formowania się kału i objawia biegunką.
Leczenie tej choroby opiera się przede wszystkim na odpowiednim modyfikacjom dietetycznym i farmakoterapii. Zalecane są również konsultacje psychologiczne, podczas których pacjenci uświadamiają sobie, które sytuacje w rzeczywistości są dla nich źródłem stresu i jak powinni skutecznie z nim walczyć. Chorzy często sami zauważają wpływ stanu emocjonalnego na nasilenie choroby, a także obserwują znaczną poprawę po zażyciu środków uspokajających, często stosowanych jako podstawowa forma leczenia.