Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością i poprawić jakość życia?

Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością i poprawić jakość życia?

16 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Bezsenność to problem, który dotyka co raz większej liczby osób. Istotny wpływ w obecnym czasie ma na to z pewnością narastający niepokój oraz lęk o zdrowie swoje, rodziny, a także o bliższą i dalszą przyszłość. Do tego wystarczy dołożyć stres związany z wykonywaniem codziennych obowiązków domowych i pracą, by otrzymać idealny przepis na obniżenie nastroju i kłopoty ze snem. Część osób ze względu na permanentny brak czasu i chęci zmiany swoich nawyków ratuje się w takich sytuacjach lekami. Jednakże jeśli w grę wchodzi zdrowie warto spróbować innych metod zaradczych, które nie tylko powinny rozwiązać problem, ale także podnieść ogólną jakość życia.

Proste i niewymagające nawyki

Zmiany codziennego rytmu dnia należy wprowadzać stopniowo tak, aby nie zniechęcić się i dać czas zarówno swojemu ciału jak i umysłowi do zaadaptowania się do nowej sytuacji. Warto zacząć od ustalenia pewnego stałego schematu działań przed udaniem się na spoczynek. Powinno się na niego składać wietrzenie sypialni i dbałość o jej całkowite zaciemnienie (zasłonięcie zasłon/żaluzji), powstrzymanie się od spożywania napojów dwie godziny przed snem (zapobiegnie to nocnym wybudzeniom w związku z parciem na pęcherz) oraz zastąpienie emocjonujących i trzymających w napięciu filmów/książek innymi, które cechują się spokojniejszą tematyką. Najlepszym pomysłem byłoby zrezygnowanie z wieczornego przeglądania Internetu i oglądania telewizji. Kluczowe jest także wyznaczenie stałych godzin spania i trzymanie się ich nawet jeśli jest weekend i nadarza się okazja by pospać trochę dłużej.

Odpowiednia dieta – ważna nie tylko dla utrzymania smukłej sylwetki

Na jakość snu i łatwość zasypiania niebagatelny wpływ mają także spożywane posiłki i przyjmowane używki. Istotne jest regularne jedzenie (najlepiej co trzy/cztery godziny) lekkich, zdrowych dań oraz całkowite zrezygnowanie ze słodyczy. Konieczne jest również mocne ograniczenie lub jeśli to nie pomoże, całkowite zaprzestanie picia kawy i herbaty. Ważne jest także pamiętanie, aby kolację spożyć najpóźniej trzy godziny przed położeniem się spać oraz by była ona lekkostrawna. Dla osób, które nie wyobrażają sobie tak pozornie drastycznych zmian w grę wchodzi wspomniana wcześniej zasada małych kroków. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju poświęcenie korzystnie wpłynie również na inne aspekty życia.

Codzienna dawka ruchu

Zdrowy, fizjologiczny sen wymaga również zadbania o aktywny tryb życia. Nie oznacza to codziennych wizyt na siłowni. Ruch powinien być dostosowany do możliwości fizycznych i czasowych danej osoby. Powinien sprawiać przyjemność, a nie być kolejnym przykrym obowiązkiem. Dobrze jest jeśli odbywa się on na świeżym powietrzu. Nie muszą to być typowe ćwiczenia – osoby posiadające działkę z powodzeniem mogą połączyć przyjemne z pożytecznym – prace ogrodowe to świetny pomysł na realizację tego typu zamierzeń.

Wsłuchanie się w siebie jako nadrzędna zasada

Powyższe sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z bezsennością są przykładowe – warto obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, co mu służy. Dobrze jest nie sięgać w przypadku takich problemów od razu po farmakologiczne wsparcie. Zamiast tego można dodatkowo wspomóc się, np. zdrowym, naturalnym i świetnie tolerowanym przez organizm olejkiem CBD.