Jak rozpoznać produkty bezglutenowe?

Jak rozpoznać produkty bezglutenowe?

6 stycznia 2022 0 przez Redakcja

Ostatnimi czasy coraz częściej zapadamy na różnego rodzaju alergie, również pokarmowe. Kiedyś uczulenia były rzadkością, dziś już nikogo nie dziwią. Niemalże każdy z nas ma jakąś alergię. Do dość często występujących, ale i raczej uciążliwych należy uczulenie na gluten. Ten składnik pokarmowy występuje w wielu produktach, jego wyeliminowanie z żywienia nie jest więc takie łatwe. Na gluten możemy się natknąć na przykład w pieczywie, mące czy makaronach – a więc produktach często spożywanych przez nas na co dzień. Jak ułożyć zdrową i różnorodną dietę bezglutenową?

Produkty bez glutenu

Na szczęście istnieje już cała masa produktów pozbawionych glutenu. Zostały one stworzone specjalnie z myślą o osobach cierpiących na uczulenie na gluten. Artykuły takie bez problemu kupimy w wielu sklepach. W tych mniejszych, osiedlowych może nie, ale za to w supermarketach – z pewnością. Produkt nie zawierające glutenu są oznaczone specjalnym symbolem, co stanowi spore ułatwienie dla osób cierpiących na uczulenie na gluten. Oprócz wypatrywania tego symbolu warto jednak również dokładnie czytać składy umieszczone na opakowaniach artykułów żywnościowych. Producenci zazwyczaj są uczciwi, jednak dobrze jest nie ufać im do końca i zawsze upewnić się, czy artykuł nie zawiera nawet śladowych ilości glutenu. Stawką jest przecież nasze zdrowie.

Najlepiej kupować sprawdzone produkty – po pewnym czasie stosowania diety bezglutenowej będziemy już mieli całą listę takich. A póki co dobrze jest radzić się innych osób z uczuleniem na gluten, podpytać o ich ulubione (i bezpieczne) artykuły. Dobrze jest natomiast unikać jedzenia poza domem, w restauracjach – nigdy nie wiem, na jakiej jakości jedzenie się tam natkniemy. Nawet gdy danie na pozór nie powinno zawierać glutenu, mogą się w nim pojawić śladowe ilości tego składnika. Jest to więc ryzykowne.
Starajmy się też urozmaicać swój jadłospis. Stosujmy różnego rodzaju przepisy bezglutenowe, tworząc na ich podstawie coraz to nowsze potrawy, a nasz organizm na pewno na tym skorzysta.