Jak przeżyć wiosnę będąc alergikiem?
23 maja 2022Wiosna to najgorszy czas dla alergików – po stosunkowo spokojnej zimie (chyba że ktoś ma uczulenie na kurz i drażni go suche, ogrzewane powietrze) nadchodzi okres, gdy wszystko zakwita, a unoszące się w powietrzu pyłki wywołują alergię. Są jednocześnie tak drobne, iż ciężko uniknąć kontaktu z nimi – nie musimy nawet wychodzić na dwór, wystarczy bowiem lekko uchylić okno! Na co powinni zatem uważać alergicy?
ALERGIE SEZONOWE
Sezon alergiczny trwa od końca marca do końca wakacji – przy czym w tym okresie odnotowuje się największe stężenie pyłków w powietrzu, a czas trwania konkretnej alergii zależy od tego, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Na przykład jeśli ktoś jest uczulony na pyłki trawy będzie odczuwał zwiększone objawy od końca maja aż do połowy lipca. Słabsze objawy utrzymają się w drugiej połowie lipca i stopniowo zanikną we wrześniu. Kto jest uczulony na pyłki topoli wyjątkowo źle może się czuć w kwietniu, a pyłki pokrzywy znajdują się w powietrzu aż do połowy września.
Objawy alergii to: łzawienie oczu, katar sienny (powodujący też bóle gardła i kaszel), swędzenie uszu, wysypka skórna, ustawiczne kichanie, czy pokrzywka. Alergię wziewną powodują substancje białkowe znajdujące się w powietrzu, które trafiły do uczulonego na nie organizmu poprzez wdychane powietrze.
NA CO POWINNI UWAŻAĆ ALERGICY?
Istnieje kilka zasad postępowania, które ułatwią alergikom przetrwanie tego trudnego okresu. Przede wszystkim należy pamiętać o braniu leków – nieleczona alergia może się kiedyś rozwinąć w astmę. Leki przeciwhistaminowe łagodzą objawy alergii, choć mają też skutki uboczne – najczęściej powodują senność i zaburzenia koncentracji. Warto zatem pomyśleć o odczulaniu – to jedyny sposób leczenia przyczyny samej alergii, zamiast jej objawów.
Immunoterapia alergenowa polega na podaniu choremu odpowiedniej szczepionki, zawierającej uczulające alergeny podawane w coraz większych dawkach, co stymuluje wytwarzanie przeciwciał. Leczenie jest długie – trwa nawet kilka lat! – jednak przynosi ulgę 85% wszystkich poddających się mu alergikom.
Na co powinni uważać alergicy?
Jeśli musimy gdzieś iść, czy mamy ochotę na spacer, lepiej wybierzmy godziny przedpołudniowe, niż popołudniowe – w powietrzu jest wówczas mniej alergenów. Spacerować do woli można też po burzy, czy deszczu.
Unikajmy miejsc, które spowodują zwiększony kontakt z alergenem – parków, ogrodów, działek.
Po każdym powrocie do domu warto wziąć prysznic i zmienić ubranie – może to być uciążliwe, ale w ten sposób zmywamy z siebie pyłki, które osadziły się na skórze i włosach.
Mieszkanie należy wietrzyć pomiędzy północą a godziną 4:30 rano. Najwięcej pyłków w powietrzu znajduje się wczesnym rankiem i o zmierzchu.
Sprawdzajmy kalendarz pylenia – znajdziemy go bez trudu w internecie.
Warto zrezygnować z niektórych produktów żywnościowych, aby uniknąć reakcji krzyżowych. Między innymi osoby uczulone na pyłki trawy powinny w sezonie alergicznym unikać fasoli, groszku, soczewicy, produktów mącznych oraz pomidorów, a uczuleni na pyłki leszczyny nie mogą jeść w sezonie orzechów.
Jeśli pojawiły się jakieś dodatkowe objawy – zawroty głowy, kołatanie serca, chrypka, wymioty – powinniśmy natychmiast zadzwonić na pogotowie, bo nasz organizm może mieć wstrząs anafilaktyczny. Nie można tego bagatelizować! Pacjent, który jest silnie uczulony na jakiś alergen, powinien też mieć przy sobie zawsze adrenalinę – najczęstszą przyczyną śmierci z powodu wstrząsu anafilaktycznego jest czekanie na przyjazd karetki i brak natychmiastowego wstrzyknięcia adrenaliny!