Jak prawidłowo pielęgnować cerę.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę.

2 września 2021 0 przez Redakcja

Piękna, zdrowa cera bez zmarszczek i niedoskonałości to marzenie każdej kobiety. Co robić by zawsze była w świetnej kondycji? Jakie są typy skóry? Jak odpowiednio ją pielęgnować? Jakie kosmetyki będą potrzebne do kompleksowej pielęgnacji i czy one wystarczą by cieszyć się piękną skórą? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Krok pierwszy : Określ typ cery.

Aby prawidłowo dbać o cerę warto najpierw określić jej rodzaj. Pomoże to w kolejnym etapie dobrać odpowiednie kosmetyki dedykowane konkretnym typom skóry. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery:

  • normalna – cera lekko się błyszczy jest gładka, bez większych zmian. Najbardziej suchym obszarem mogą być policzki, jednak nie jest to nadmierne przesuszenie. Jest zachowany balans pomiędzy nawilżeniem a natłuszczeniem twarzy. Pory skóry są mało widoczne. Nie występuje dyskomfort po umyciu.
  • sucha – skóra bywa ściągnięta po myciu. Jest szorstka w dotyku, czasem swędzi. Wygląda na suchą a nawet łuszczącą się. Zmarszczki są wcześniej uwidocznione. Pory bardzo małe lub niewidoczne.
  • tłusta – pory są duże i widoczne. Cera bardzo się błyszczy, szczególnie w strefie T (czoło , nos, broda). Cechuje ją bardzo duża aktywność gruczołów łojowych przez co często pojawiają się wypryski i stany zapalne. Zmarszczki pojawiają się później.
  • mieszana – łączy w sobie cechy pozostałych typów. Bywa normalna lub bardzo przesuszona na policzkach. Natomiast w strefie T jest zazwyczaj przetłuszczona z mocno widocznymi porami i niedoskonałościami.

Krok drugi: Dostosuj pielęgnację do swoich potrzeb.

Gdy typ cery mamy już określony, pozostaje nam zakup kosmetyków dedykowanych do naszego rodzaju skóry. Umożliwia to uzyskanie najlepszych efektów działania. Jednak jakich rodzajów kosmetyków potrzeba do stworzenia sobie kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej? Należy rozpocząć od wyszczególnienia podstawowych etapów pielęgnacji twarzy, czyli: demakijażu , oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Pierwszym krokiem w pielęgnacji jest dokładny demakijaż przyda się do tego płyn micelarny, mleczko bądź olejek do demakijażu (ten ostatni szczególnie polecany do cer suchych). Następnie należy przystąpić do oczyszczania twarzy produktem na bazie wody może być to np. żel lub pianka do mycia. Kosmetyk należy dokładnie spłukać, po czym użyć toniku bądź hydrolatu roślinnego celem przywrócenia skórze naturalnego Ph. Ostatnim krokiem jest użycie kremu nawilżającego. Uzupełnieniem podstawowej pielęgnacji może być stosowanie 1-2 razy w tygodniu delikatnego peelingu oraz maseczki dostosowanej do typu cery.

Krok trzeci: Pielęgnacja od wewnątrz.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków jest bardzo ważne, jednak to nie wystarczy. Aby cieszyć się zachwycającą skórą należy dbać o nią również od wewnątrz. Podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody, oraz dbanie o dietę bogatą w warzywa i owoce. Ma to ogromny wpływ na nawilżenie skóry, jej koloryt i dobrą kondycję. Ostatnią rzeczą jest wysypianie się. Nie od dziś wiadomo, że sen to najlepszy kosmetyk.