Jak odchudzać się mądrze i bezpiecznie?

Jak odchudzać się mądrze i bezpiecznie?

27 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Większość z nas, co najmniej kilka razy w życiu staje przed koniecznością zredukowania swojej wagi ciała. Odchudzanie zwykle kojarzy nam się źle, bo wiemy, że bywa trudne i wymaga wyrzeczeń. Najbardziej sceptyczny stosunek do odchudzania, mają te osoby, które już próbowały i kończyło się to porażką. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad odchudzania.

Co warto wiedzieć o odchudzaniu

Najlepszym sposobem na schudnięcie jest skojarzenie ze sobą dwóch działań: większa aktywność fizyczna i mniejsza podaż kalorii. Niestety, tylko w teorii jest to proste. Każdy, kto choć raz próbował wie, że trudno jest sobie odmawiać ulubionych produktów, gdy organizm się ich domaga a wszyscy wokoło podsuwają smakołyki.
Jest co najmniej kilka sposobów na odchudzanie i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Można próbować robić to samodzielnie, pod kierunkiem specjalisty dietetyka albo zamówić sobie odpowiednie diety pudełkowe. Samodzielne odchudzanie sprawdza się z reguły tylko wtedy, gdy do zrzucenia jest niewiele kilogramów a osoba odchudzająca się, ma chęć przyswoić potrzebną wiedzę na temat żywienia. Zawsze należy pamiętać, że odchudzanie powinno odbywać się stopniowo. Dużym błędem jest stosowanie restrykcyjnych diet czy głodówek, w sytuacji gdy ktoś sobie zaplanuje, że schudnie 3 kg w 5 dni. Nie warto tak postępować, bo działania takie przyniosą szkodę organizmowi. Dietetycy podkreślają, że nie powinno się redukować wagi o więcej niż 1 kg tygodniu a najlepiej żeby to było pół kilograma. Jeśli więc ktoś ma do zrzucenia około 30 kilogramów to musi się nastawić na długi, wielomiesięczny proces. Odchudzanie to przede wszystkim zmiana nawyków i większa świadomość zdrowotna.

Jakie diety stosować przy odchudzaniu?

Wybór diet, które mogą pomóc jest naprawdę duży. Można stosować dietę 1500 kcal, dietę sokową, niskowęglowodanową, śródziemnomorską czy owocowo-warzywną. Z całą pewnością taka dieta powinna dostarczać nieco mniej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie danej osoby. W czasie diety odchudzającej należy dbać o to, by była ona urozmaicona i zawierała potrzebne składniki odżywcze. Warto jak najczęściej wybierać warzywa, owoce, żywność pełnoziarnistą, chudy nabiał oraz ryby. Unikamy oczywiście wszelkich słodyczy, napoi gazowanych czy potraw smażonych. Warto dokładnie sprawdzać tabelki na opakowaniach nabywanych produktów. Często nie jesteśmy w ogóle świadomi tego, że dany produkt zawiera tak dużo kilokalorii.

Odchudzanie z pomocą fachowców

Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, warto by odchudzał się pod okiem dietetyka albo wybrał dietę pudełkową, którą również projektuje dietetyk. Specjaliści wiedzą najlepiej, jak układać jadłospisy, by posiłki były sycące a sama dieta odchudzająca nie była wielkim wyrzeczeniem. Zawsze wtedy mamy też pewność, że odchudzamy się w odpowiednim i bezpiecznym tempie.