Jak dostać się na leczenie u ośrodku rehabilitacyjnym?

Jak dostać się na leczenie u ośrodku rehabilitacyjnym?

14 lipca 2022 0 przez Redakcja

Zabiegi lecznicze w ośrodku rehabilitacyjnym mogą okazać się zbawienne dla osób, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy. Zabiegi, którym poddawani są chorzy, mają poprawić ich stan zdrowia, co z kolei ma przywrócić im zdolność do pracy. Chorzy oczywiście mogą liczyć na ewentualną rentę chorobową, ale wiadomo, że wysokość takiego świadczenia nie jest imponująca, więc jeśli istnieje możliwość podreperowania swojego zdrowia, by można było wrócić do pracy, to warto korzystać z różnych rehabilitacji i kuracji leczniczych, które oferuje NFZ, tym bardziej, że są one bezpłatne.
Jak starać się o skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego?

O tym, czy dana osoba  zdobędzie skierowanie decyduje lekarz orzecznik ZUS. To on musi potwierdzić, że istnieje potrzeba rehabilitacji. Jest to podstawą do uzyskania skierowania na kurację leczniczą. Orzeczenie uprawniające do starania się o skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego może z własnej inicjatywy wystawić lekarz orzecznik, lub może ono zostać wydane przez orzecznika na wniosek lekarza prowadzącego leczenie danej osoby. W takiej sytuacji lekarz prowadzący wypełni stosowny wniosek, w którym zawrze wszelkie niezbędne dane chorego, oraz zawrze on we wniosku opinię mówiącą o tym, co takiego rehabilitacja da pacjentowi, czy będzie miała sens i opisze rokowania odzyskania zdolności chorego do wykonywania pracy po odbytej kuracji. Wniosek składa się w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. W momencie, gdy lekarz orzecznik pozytywnie rozpatrzy wniosek o skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego, chory otrzyma zawiadomienie o skierowaniu na leczenie.

Warto wiedzieć, że taka kuracja lecznicza jest w pełni bezpłatna. Wszelkie koszty, łącznie z dojazdami pokrywa ZUS. Czy to możliwe? Oczywiście, tak. Program rehabilitacji leczniczej został wprowadzony w 1996 roku w ramach prewencji rentowej i skorzystało z niego już ponad 908 tysięcy pacjentów. Zamierzonym celem tego programu jest przywrócenie chorym zdolności do pracy, by później ZUS nie musiał wypłacać im rent. Jest to bardzo korzystne dla obydwu stron. Kuracja lecznicza niesie ze sobą wiele wspaniałych zalet. Najważniejszą oczywiście jest powrót do zdrowia, ale warto wspomnieć o tym, że odbywa się to zupełnie bezpłatnie i bywa, że w bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, takich jak Sarbinowo Morskie.