Immunoterapia alergenowa (odczulanie)- wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Immunoterapia alergenowa (odczulanie)- wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

18 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Immunoterapia polega na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenu, na który dana osoba jest uczulona, w formie szczepionek. Odczulanie zmniejsza nasilenie objawów choroby. O zastosowaniu tej formy leczenia decyduje lekarz alergolog, który wykonuje dodatkowe badania m.in. testy skórne. Ponadto może zlecić dodatkowe badanie krwi na obecność danego alergenu. Lekarz ma możliwość zlecić odczulanie przedsezonowe lub całoroczne.
Przeciwwskazaniami do tej formy leczenia są choroby tkanki łącznej, nowotwory i niedobory immunologiczne. Jednak nawet już po zakwalifikowaniu do odczulania, szczepionkę może przyjąć jedynie osoba zdrowa. Przeziębienie, opryszczka, a także inne infekcje wirusowe czy bakteryjne, wykluczają pacjenta do czasu wyzdrowienia.
Dolną granicą do zastosowania immunoterapii alergenowej nieoficjalnie wyznacza się wiek 5 lat. Górnej granicy nie ma, lecz rzadko stosuje się ją u osób starszych, u których częściej niż u młodych ludzi występują inne choroby przewlekłe, typu nadciśnienie tętnicze bądź miażdżyca.
Na początku immunoterapii, kiedy dawka jest stopniowo zwiększana, pacjent przyjmuje szczepionki w odstępach od tygodnia do dwóch. Po około 7-14 tygodniach, gdy zostanie osiągnięty poziom dawki podtrzymującej (ustalonej indywidualnie przez lekarza), wizyty stają się rzadsze. Kolejne szczepionki należy przyjmować od 4 do 8 tygodni. Wyjątki stanowią momenty zaczynania nowych fiolek z preparatem, gdyż wtedy znowu, około dwóch razy, szczepionki przyjmuje się co 1- 2 tygodnie. Cały okres immunoterapii wynosi od 3 do 5 lat.
Każdorazowo tuż przed przyjęciem szczepionki, wymagane jest zbadanie przez lekarza, który sprawdza stan zdrowia. Po iniekcji każdy pacjent pozostaje w gabinecie przez 0,5 h , ze względów bezpieczeństwa. Bardzo rzadko zdarza się, aby po podaniu szczepionki reakcja alergiczna była tak silna, aby zagrażała życiu, ale lepiej dmuchać na zimne. Jeśli w miejscu szczepionki pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, należy zrobić zimny okład, a jeśli stan będzie się pogarszał, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. W 24 h po przyjęciu szczepionki nie zaleca się również wytężonego wysiłku fizycznego, ani spożywania pokarmów krzyżowych (o których indywidualnie poinformuje lekarz), a także w dniu iniekcji pokarmów bogatych w histaminę.
Immunoterapia przyniosła nadzieję wielu alergikom. Leczenie to jest uznawane za skuteczne, jednak nikt nie jest w stanie zagwarantować, że poskutkuje w każdym przypadku. Przy podejmowaniu decyzji warto zaufać lekarzowi, który dzięki swemu doświadczeniu będzie niezastąpionym źródłem merytorycznej wiedzy.