Horyniec – Zdrój: co warto zobaczyć?

Horyniec – Zdrój: co warto zobaczyć?

18 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Horyniec-Zdrój to nie tylko jedna z ciekawszych miejscowości na terenie Roztocza Wschodniego, ale i kameralne uzdrowisko, na terenie którego można spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. Piękna okolica, korzystny klimat oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa – wszystko to sprawia, iż Horyniec-Zdrój staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej miejscowości?

Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z połowy XV wieku. Wiadomo, że dość długo Horyńcem władali przedstawiciele prywatnych rodów, m. in. Lutosławskich oraz Gorelowskich. Podobno wśród właścicieli Horyńca znaleźli się też Sobiescy, brak jednak na to twardych dowodów. Wiadomo za to, że przez ponad 100 lat Horyniec należał do zamożnej rodziny podolskiej – Telefusów herbu Łabędź. To dzięki nim powstała tu cerkiew oraz murowany dwór. Największe zasługi dla miejscowości mieli jednak Ponińscy, dzięki którym Horyniec zaczął swą uzdrowiskową karierę. Pomyślny rozwój kurortu przerwała I wojna światowa oraz dość burzliwe walki polsko-ukraińskie. W latach 1939-1941 Horyniec znajdował się pod okupacją radziecką, później trafił w ręce niemieckie. Po II wojnie światowej mieszkańcy Horyńca długo nie zaznali spokoju, a to z powodu ataków UPA, do których w rejonie miejscowości dochodziło dość często.

Współczesny Horyniec-Zdrój to spokojne uzdrowisko oraz coraz ważniejszy ośrodek turystyczny dla tych, którzy chcą urządzać ciekawe wycieczki po wschodniej części Roztocza. Najcenniejszym skarbem tej miejscowości są źródła siarczkowe, których lecznicze właściwości dość wcześnie zostały docenione. Z ich mocy korzystała m. in. Marysieńka Sobieska, która do Horyńca chętnie zaglądała w celu poprawy stanu swego zdrowia. Jako uzdrowisko, Horyniec zaczyna karierę dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to Aleksander Poniński założył tu pierwszy zakład kąpielowy. Spore zasługi dla kurortu miał też kolejny właściciel Horyńca – Stanisław Karłowski, dzięki któremu w trudnym okresie międzywojennym poczyniono wiele ważnych dla tej miejscowości inwestycji. Nowe pensjonaty, park zdrojowy – oto wybrane obiekty, dzięki którym Horyniec-Zdrój stał się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla gości. Do dziś o czasach świetności tego uzdrowiska przypominają nam liczne obiekty, znajdujące się na jego terenie. To m. in. okazały pałac Ponińskich oraz późnoklasycystyczny teatr dworski, wykorzystywany obecnie jako siedziba punktu informacji turystycznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Kościół zdrojowy z początków XIX wieku, mauzoleum Ponińskich oraz wiekowy cmentarz, na którym nie brak słynnych krzyży bruśnieńskich – oto kolejne ciekawostki, dzięki którym wycieczki po Horyńcu mogą się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem.