Hormon snu – melatonina

Hormon snu – melatonina

7 września 2021 0 przez Redakcja

Produkcja tego hormonu przebiega w cyklu dobowym. W ciągu dnia maleje, wieczorem wzrasta. Poziom melatoniny zależy od ilości światła docierającego przez soczewkę oka do szyszynki. To melatonina sprawia, że czujemy się senni i potrzebujemy odpoczynku. W czasie snu za jej sprawą obniża się temperatura organizmu, spowalniają funkcje organizmu, następuje głęboki sen. To dlatego melatonina nazywana jest hormonem snu. Jej niedostatki powodują zaburzenia snu: trudności w zasypianiu lub zbyt wczesne budzenie się.

U osób starszych dochodzi do zwapnienia szyszynki, dlatego cierpią na problemy ze snem: budzą się bardzo wcześnie, zasypiają w dzień. Podobne zaburzenia rytmu dobowego snu i czuwania występują u ludzi niewidomych. Mają z tym do czynienia również osoby, które w czasie dalekich podróży przekraczają strefy czasowe (tzw. jet lag).

Powtarzające się lub stałe niedobory snu wpływają negatywnie na organizm, który niezregenerowany i niewypoczęty szybciej się starzeje. Pogarsza się też kondycja psychiczna: pojawia się rozdrażnienie, uczucie stałego zmęczenia, brak koncentracji, dochodzi do depresji. Krótki czas snu powoduje większe stężenie kortyzolu (hormonu stresu) następnego dnia wieczorem. Stres i obawa, że znowu pojawią się trudności z zaśnięciem powodują, że rzeczywiście sen nie nadchodzi. I tak kółko się zamyka.

Już u osób młodych stwierdza się niedostatki melatoniny, co w wieku starszym skutkuje bezsennością. Warto więc sprawdzać poziom melatoniny, by zapobiegać konsekwencjom jej niedoboru w późniejszym wieku.

Na szczęście można regulować ilość melatoniny, przyjmując tabletki z tym hormonem. Działają na organizm jak tabletki nasenne, ale nie uzależniają. Skutki zażywania melatoniny to zdrowy sen, który regeneruje siły, wzmacnia organizm, poprawia samopoczucie. Krótko mówiąc, to wyższa jakość życia.

Odmładzająca i odchudzająca melatonina
Melatonina uznawana jest również za hormon młodości. W czasie zdrowego snu komórki organizmu się regenerują, a wypoczęty człowiek ma werwę i chęć do działania, budzi się w dobrym nastroju. Poza tym odkryto, że melatonina pomaga w redukowaniu tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, problemem ludzi starszych jest spowolniona przemiana materii, co skutkuje nadwagą lub otyłością. Nadmierne kilogramy nie tylko dodają lat i deformują sylwetkę, ale doprowadzają do wielu chorób, m.in. cukrzycy, degeneracji stawów, a nawet chorób nowotworowych. Poza tym otyłość pogarsza sprawność fizyczną i wpływa na pogorszenie samopoczucia. Można przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej poprzez przyjmowanie tego hormonu w tabletkach. Człowiek szczupły i sprawny wygląda i czuje się młodziej.

Melatonina jako lek

Udowodniono, że melatonina niszczy wolne rodniki, które mają działanie nowotworowe. Badania potwierdziły, że zwłaszcza w przypadku raka prostaty ten hormon jest pomocny w likwidacji komórek nowotworowych. Poza tym melatonina powoduje efekt immunostymulujący – podwyższa sprawność układu odpornościowego, chroniąc organizm przed różnymi chorobami. Wpływa także na podwyższenie libido.