Gdy zatoki chorują

Gdy zatoki chorują

10 lipca 2021 0 przez Redakcja

Każdy z nas zna osoby które ciągle mają zatkany nos, mają drapanie w gardle. Jednak nie przypuszczają one że winne mogą być zatoki.

Gdy nie będziemy ich leczyli to możemy narazić siebie na poważne problemy. Gdy mamy jakieś przypuszczenia że możemy mieć problemy z zatokami to udajmy się do laryngologa. On specjalnym wziewnikiem zbada jamy nosowe i oceni stopień obrzęku. Gdy ma podejrzenia że doszło już do powstania polipów to może on wykonać także badanie endoskopowe. W ten sposób może on stwierdzić także zmiany nowotworowe. Jednak najbardziej miarodajnym badaniem jest tomografia komputerowa, badanie to wykonuje się jeśli stan zapalny trwa więcej jak półtora miesiąca. Badanie to wykryje zniekształcenie struktur zatok.

Czasem może się okazać że jest potrzebna pilna interwencja chirurgiczna a czasem mniej inwazyjna metoda. Najczęściej stosuje się leczenie antybiotykami. Terapia trwa tu 14 dni. Dodatkowo można podać leki rozrzedzające wydzielinę oraz przeciwalergiczne. Dzięki temu można zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Rzadziej stosuje się biopsje ponieważ jest ona bardziej inwazyjna oraz mniej skuteczna. Metoda ta polega na mechanicznym usuwaniu wydzieliny z zatok. Można też dostać skierowanie na zabieg endoskopowy. Za pomocą tego urządzenia które wkłada się do jam nosowych można ocenić stan zatok oraz odessać wydzielinę a nawet usunąć chore tkanki. Czasem tez przy pomocy endoskopu umieszcza się w nosie balonik który ma za zadnie rozszerzyć ujście zatoki. Gdy to nie pomaga to możliwe jest leczenie chirurgiczne. Wtedy za pomocą skalpela usuwa się ogniska ropne przerośniętą na skutek stanów zapalnych tkanki chrzęstnej.

Jest jeszcze jedna metoda nazywana hydrodebrider. Polega ona na płukaniu wodą i jest znana od setek lat. Dziś jednak są do tego specjalne urządzenia takie jak hydrodebrider. Zabieg taki jest wykonywany m.in. w Kajetanach od kilku miesięcy. Zabieg jest bardzo precyzyjny ponieważ całe urządzenie jest sterowane przez komputer. Do jam nosowych wprowadza się nowoczesny endoskop, który jest tak elastyczny że może dotrzeć do najdalszych zakamarków, i jełki jest tam zakażenie to miejsce to jest polewane specjalnym płynem dezynfekującym i obkurczającym. Dzięki temu urządzeniu można pozbyć się bakterii z najdalszych zakamarków, dzięki temu niweluje się prawdopodobieństwo odnowienia zapalenia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dla naszego zdrowia, jego inwazyjność jest minimalna, skuteczność leczenia tą metoda jest bardzo bliska 100%.