Fakty i mity na temat botoksu
22 lipca 2023Fakty i mity na temat botoksu
Botoks to nazwa handlowa toksyny botulinowej. Dobrze wykorzystany jest bezpiecznym preparatem dla ludzkiego organizmu. Stosowany w profilaktyce przeciwstarzeniowej w celu wygładzenia oraz odświeżenia rysów twarzy.
Co to jest toksyna botulinowa?
Jad kiełbasiany od pokoleń przeraża ludzi swoją toksycznością. Nie bez powodu jest jedną z najsilniej działających toksyn w przewodzie pokarmowym. W jej wytwarzaniu bierze udział bakteria beztlenowa, nazywana po łacinie Clostridium botulinum. 0,001 μg jadu na kilogram masy ciała wystarcza do wywołania zatrucia u ludzi. Do zatrucia może dojść po zjedzeniu zgniłych warzyw, konserw mięsnych lub ryb. Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany dostaje się do jelita cienkiego z pokarmem i przenika przez jego błonę śluzową do krwi. Prowadzić może to do paraliżu układu oddechowego.
Skoro zatrucie jadem kiełbasianym jest tak silną trucizną, to dlaczego jest tak szeroko stosowane w medycynie estetycznej? Odpowiedź jest prosta. Jedynym warunkiem wystąpienia szkodliwych skutków zatrucia jadem kiełbasianym jest jego spożycie.
Czy zabieg z użyciem botoksu może być szkodliwy?
Młoda skóra twarzy odznacza się jędrnością oraz elastycznością i bardzo dobrze dopasowuje się do wszelkich odkształceń. Z czasem włókna kolagenowe podtrzymujące skórę stają się mniej elastyczne, a na twarzy tworzyć mogą się zmarszczki typu kurze łapki, lwia zmarszczka czy tzw. zmarszczki palacza. W obszarach „problematycznych” botoks rozluźnia mięśnie powodujące zmarszczki (blokuje impulsy nerwowe, które już się nie kurczą) i zmiękcza rysy twarzy. Toksyna botulinowa nie powoduje nieodwracalnych zmian. Po pewnym czasie ulega ona rozpuszczeniu, powraca przewodnictwo mięśniowe i nerwowe, zmarszczki mimiczne pojawiają się ponownie, ale nieco spłaszczają się. Dlatego zabiegi należy powtarzać co 3-6 miesięcy, w zależności od stanu skóry, wieku pacjenta i temperatury otoczenia (im cieplej, tym szybciej preparat się wchłania). Zabieg medycyny estetyczny związany z wstrzyknięciem toksyny botulinowej musi przeprowadzić specjalista, który dokładnie oceni stan skóry, wykluczy przeciwwskazania, określi wiek skóry, sprawdzi pracę mięśni i określi, które partie twarzy wymagają takiego zabiegu.
Czy botoks boli?
Podanie toksyny botulinowej jest bezbolesne. Można to porównać do zszywania podczas pobierania krwi. Preparat podawany jest cienką igłą, a cały proces trwa nie więcej niż 30 minut. Efekty widoczne są nawet po 14 dniach. Tyle czasu potrzebuje toksyna botulinowa na zadziałanie na nerwy i unieruchomienie wybranych mięśni. Po zabiegu nie można leżeć, pochylać się oraz masować twarzy przez kilka godzin. Przez następne 24 godziny nie wolno korzystać z sauny i solarium, latać samolotem i uprawiać sportów.