Dlaczego z wiekiem bolą nas stawy?
16 stycznia 2022Kiedy nogi odmawiają nam posłuszeństwa, a wykonywanie prostych czynność sprawia nam trudność, powinniśmy zastanowić się, co jest tego przyczyną? Nie lekceważmy takich dolegliwości jak skrzypienie, sztywność i ból stawów. Wbrew pozorom takie objawy nie dotyczą tylko osób starszych, ale coraz częściej dotykają także młodych ludzi.
Powierzchnia stawów pokryta jest bardzo odporną i gładką chrząstką. Dodatkowo w stawach występuje maź, która ją chroni i odżywia. Gorsze odżywienie i ukrwienie związane ze starszym wiekiem przyczynia się do zniszczenia elastycznej chrząstki, a jej cieńsza warstwa do występowania stanu zapalnego stawu. Jednym z największych wrogów stawów jest nadwaga, dlatego warto zmotywować się do zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. Adekwatna do wieku i możliwości aktywność fizyczna również może zapobiec wystąpieniu dolegliwości stawów. Jeżeli jednak już nas bolą stawy, po pomoc przychodzimy do apteki. W początkowej fazie wystarczające mogą okazać się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane zewnętrznie w formie żelu, kremu czy maści. Preparaty złagodzą ból i poprawią ruchomość stawu. Naturalnymi składnikami preparatów stosowanych w chorobach stawów to wyciąg z dzikiej róży czy wyciąg z kłącza imbiru. Blokują one produkcję związków wywołujących stan zapalny. Pobudzają także regenerację chrząstki. Substancje, które stosowane systematycznie i długotrwale przyczynią się do odbudowy i utrzymania chrząstki w dobrym stanie, to przede wszystkim siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny i kwas hialuronowy. Pierwszy z nich produkowany jest w naszym organizmie i jako składnik chrząstki i mazi stawowej odpowiada za jej twardość i sprężystość. Siarczan chondroityny odbudowuje tkankę łączną i wiąże wodę. Natomiast ostatnio bardzo popularny kwas hialuronowy utrzymuje prawidłowe nawilżenie mazi stawowej. Zmniejsza bolesność i pomaga zregenerować chrząstkę. Warto wspomnieć również o kolagenie, którego wraz z wiekiem ubywa w naszym organizmie. Dlatego zaleca się stosowanie kolagenu zawartego w suplementach diety, aby stawy były trwalsze i bardziej elastyczne.
Stawy, w których najczęściej lokalizuje się ból to stawy kręgosłupa, staw barkowy, staw łokciowy, staw biodrowy i kolanowy. Niektóre zawody są predysponowane do wystąpienia bólu w określonym miejscu np. krawcowe czy osoby pracujące przy komputerze często cierpią z powodu bólu łokcia. Natomiast murarze czy malarze, pracując z uniesionymi ramionami, odczuwać będą ból w okolicach barku. Pamiętajmy, że stawy to ważny element narządu ruchu. Pomyślmy o nich zanim podniesiemy kolejną torbę z ciężkimi zakupami. Nie przeciążając ich, a dodatkowo włączając ćwiczenia i suplementy diety, przedłużymy sobie radość ze swobodnego ruchu.