Czym są i do czego służą rurki intubacyjne?

Czym są i do czego służą rurki intubacyjne?

12 października 2021 0 przez Redakcja

Rurki intubacyjne (dotchawicze) służą do udrażniania dróg oddechowych u głęboko nieprzytomnych pacjentów. Umożliwiają prowadzenie wentylacji mechanicznej przy wykorzystaniu respiratorów oraz worków samorozprężalnych, zwanych również resuscytatorami. Rurki intubacyjne dostępne są w następujących rozmiarach: 2.0,2.5,3.0,3.5,4.0,4.5,5.0,5.5,6.0,6.5,7.0,7.5,8.0,8.5,9.0,9.5,10.0 Ponadto występują rurki posiadające lub nieposiadające mankiet usztywniający, mający formę balonika wypełnianego powietrzem (przy pomocy strzykawek).

Ta ostatnia cecha dotyczy rurek dotchawiczych w rozmiarach pediatrycznych. Mankiety rurek umożliwiają zachowanie prawidłowego położenia rurki, zapobiegają jej przypadkowemu wysunięciu się z dróg oddechowych i wypełniane są powietrzem, w ilości podanej przez producenta. Często stosowane są również dodatkowe stabilizatory zewnętrzne, szczególnie przydatne w warunkach ratownictwa medycznego i podczas dalszych transportów pacjentów.

Intubacja, czyli metoda udrażniania dróg oddechowych z wykorzystaniem rurek intubacyjnych, polega na umieszczeniu w tchawicy rurki intubacyjnej przy pomocy przyrządu zwanego laryngoskopem. Najnowsze standardy oraz wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, by ten zabieg wykonywały osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Istotną korzyścią intubacji pacjentów nieprzytomnych jest możliwość pewnego zabezpieczenia górnych dróg oddechowych podczas karmienia przez sondę żołądkową. Sonda (zwana również zgłębnikiem żołądkowym) umieszczana jest w żołądku pacjenta poprzez nos. Dzięki aplikacji rurki intubacyjnej, pacjent jest karmiony bez ryzyka zachłyśnięcia – dostania się pokarmu do dróg oddechowych. Gdyby pokarm dostał się do płuc, mogłoby dojść do zachłyśnięcia i infekcji (prowadzącej do zapalenia płuc). Rurki intubacyjne umożliwiają również regularną toaletę drzewa drzewa oskrzelowego.

Przy pomocy cewników do odsysania, podłączonych do źródła ssania (ssaków, próżni) możliwe jest odsysanie zalegań i zachowanie komfortu pacjenta. Podczas zabiegów reanimacyjnych, pacjent zaintubowany może mieć prowadzony pośredni masaż serca oraz wentylację w sposób asynchroniczny – uciśnięcia klatki piersiowej wykonywane są wówczas bez konieczności przerywania ich na moment wtłaczania powietrza do płuc, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji pacjentów, u których intubacja nie została wykonana.

Rurki intubacyjne posiadają standardowe złącze, które umożliwia podpinanie różnego rodzaju wyrobów medycznych przeznaczonych do prowadzenia wentylacji oddechowej pacjentów. Mowa w tym wypadku o różnego rodzaju filtrach antybakteryjnych, złączkach, resuscytatorach, respiratorach itp. Rozmiary te są uniwersalne nie tylko wśród wyrobów danych producentów, lecz również na całym świecie, niezależnie od firmy produkujących dany produkt. Przezroczyste ściany rurek intubacyjnych umożliwiają stałą kontrolę pojawiania się skraplającej pary wodnej lub ewentualnych wydzielin. Ponadto każda rurka posiada naniesioną podziałkę, pozwalającą na kontrole głębokości jej położenia, mierzonej zazwyczaj w odniesieniu do kącika ust pacjenta.

Rurki intubacyjne nie są dostępne w każdym sklepie, jednak można je nabyć w aptekach jak i w internetowych sklepach medycznych.