Czy warto stosować ocet jabłkowy w codziennej diecie?

Czy warto stosować ocet jabłkowy w codziennej diecie?

25 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Kilka słów wstępu

Ocet jabłkowy znany jest od setek lat. W współczesnym, skupionym na zdrowiu świecie, wiele osób sięga po niego ze względu na szereg jego dobroczynnych właściwości. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się go z jabłek, poddanych procesowi fermentacji. W ten sposób powstaje cydr, który fermentuje się ponownie, by pozbawić płyn alkoholu. Produktem końcowym jest ocet jabłkowy, często z naturalnym osadem. Mętny osad nie wpływa jednak negatywnie na produkt, a nawet jest pożądany przez wiele osób jako oznaka octu jabłkowego dobrej jakości. Stosuje się go nie tylko jako dressing do sałatek, ale także w wspomaganiu odchudzania. W tym artykule przyjrzymy się jakie zalety ma wykorzystywanie tego octu w codziennej diecie oraz na co należy uważać przy jego stosowaniu.

Zalety stosowania octu jabłkowego

Wiele osób chwali ocet z jabłek jako remedium wspomagające utratę zbędnych kilogramów i naturalny probiotyk, który dobrze wpływa na nasz układ trawienny. Wprawdzie tego, że ocet jabłkowy jest skutecznym środkiem odchudzającym nie potwierdzają badania, to jednak faktem jest, że spożywanie fermentowanych produktów wpływa korzystnie na pracę jelit i wspomaga trawienie. Dlatego osoby, które stosują ocet jabłkowy w codziennej diecie, mogą zauważyć utratę masy ciała. Nie będą to jednak spektakularne rezultaty. Udowodniono także, że ten rodzaj octu pomaga redukować poziom cukru we krwi, co może pomóc w walce z cukrzycą typu II i insulinoopornością. Mieszanka 20 mililitrów octu jabłkowego, rozczynionego wodą z dodatkiem soku z cytryny i oliwy z oliwek okazała się także skutecznym remedium w walce z kamicą nerkową. Taki napój pomaga w rozbijaniu i wydalaniu dokuczliwych kamieni. Stosowanie octu z jabłek to także skuteczny środek obniżający poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów. Liczne badania wykazały również, że może on podnosić poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu, co w konsekwencji chroni nas przed chorobami układu krążenia. Prowadzone są również testy mające na celu wykazać działanie octu jabłkowego w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Jego spożywanie łączone jest z regulacją gospodarki hormonalnej, co może przyczyniać się do unormowania cyklu menstruacyjnego u kobiet, u których występują zaburzenia regularnego występowania miesiączki.

Na co trzeba uważać stosując ocet jabłkowy?

Jak w przypadku większości cudownych środków leczniczych, także stosując ocet jabłkowy należy zachować umiar. Ze względu na jego kwasowość, picie go przez dłuższy okres czasu może prowadzić do erozji szkliwa i zagrażać zdrowiu naszych zębów. Dotyczy to głównie osób, które nie rozczyniają octu wodą. Nie należy go przyjmować przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Najlepiej stosować nie więcej niż dwie łyżeczki tego specyfiku na szklankę wody i dla ochrony zębów, wypijać taką miksturę przez słomkę. Zbyt długi okres spożywania octu jabłkowego może również prowadzić do podrażnień żołądka i nudności. Jego nadmierne stosowanie, zwłaszcza w czystej postaci, bez dodatku wody, to przepis na wrzody, refluks żołądkowo- przełykowy i niestrawność. Osoby, które już przed rozpoczęciem kuracji octem jabłkowym cierpiały na dolegliwości żołądkowe, przed jego stosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem. Przesadzanie z ilością octu z jabłek prowadzi również do schorzenia zwanego hipokaliemia, czyli niskiego poziomu potasu w organizmie. Objawia się to jako osłabienie mięśni i ich skurcze, osłabienie i zaburzenia pracy serca.

Kilka uwag końcowych

Ocet jabłkowy może wspomóc nas na drodze do utrzymywania zdrowego organizmu. Jego nadmierne spożywanie w czystej postaci może prowadzić jednak do niepożądanych efektów. By uniknąć stosujmy nie więcej niż dwie łyżeczki tego specyfiku na szklankę wody i dodajmy do mikstury między 5 a 15 mililitrów soku z cytryny lub pomarańczy. Choć są to soki z cytrusów i mają kwaśny smak, należą do produktów silnie alkalizujących i pomagają utrzymać prawidłowy poziom pH w organizmie. Ocet jabłkowy to także dobry dodatek do dressingów i marynat. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać go do napoju na schorzenia zdrowotne, skonsultujmy się najpierw z lekarzem. W końcu jak mawiał Paracelsus, wszystko może być i lekarstwem i trucizną, jest to tylko kwestia dawki. Ocet jabłkowy może pomóc nam utrzymać zdrowie organizmu, lecz trzeba to robić z rozwagą, by uniknąć efektów niepożądanych.