Co zapewnia współczesnemu człowiekowi szczęście?
24 sierpnia 2021Każdy z nas chciałby znać definicję szczęścia absolutnego. Jeden z aforyzmów mówi, że „szczęście nie jest czymś, co przychodzi gotowe” i myślę, że w tym tkwi sedno poczucia spełnienia. Bo szczęście to satysfakcja, zadowolenie, radość, poczucie dokonania czegoś wyjątkowego. Dla każdego z nas definicja szczęścia jest inna, choć można wskazać czynniki, które przybliżają człowieka do tego stanu. W czasach pandemii rozmyślamy o szczęściu i zastanawiamy się, kiedy w końcu będziemy uśmiechać się bezwiednie. Co zatem zapewnia współczesnemu człowiekowi szczęście? Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.
1. Rodzina.
Czasami mamy siebie nawzajem dość. Każdy chociaż raz w życiu pomyślał o ucieczce z rodzinnego gniazda. Szybko jednak przyszło opamiętanie. Rodzina to siła, wzajemne wsparcie i poczucie przynależności do wspólnoty. Wyobraźmy sobie, że przez długi czas nie możemy widywać się z domownikami. No właśnie. Tęsknota jest ogromna. Pandemia sprawiła, że wielu z naszym bliskich odeszło z tego świata. W takich momentach uświadamiamy sobie, jak ważny był czas, który razem przeżyliśmy. Wspólne rozmowy, spotkania, codzienne czynności. Tak niewiele, a dziś znaczy tak dużo. Przebywanie z kimś, kogo się kocha czy przytulenie własnego dziecka to momenty szczęścia. Łapmy jak najwięcej takich momentów, bo one tworzą wyjątkowe, niezapomniane chwile i uatrakcyjniają nasze wspomnienia. Wisława Szymborska pisała, że „nic dwa razy się nie zdarza”. Musimy mieć tego świadomość.
2. Praca.
Czy praca może być wyznacznikiem szczęścia? Niektórych oburzy takie stwierdzenie. Praca ma zapewniać naszej rodzinie byt i na tym jej funkcja się kończy. Wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do powierzonych nam obowiązków i jaki jest nasz zawód. Niektórzy z nas zrezygnowali z pracy dobrze płatnej na rzecz takiej, która dostarcza satysfakcji. Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście. Poczucie sprawczości ma nauczyciel, któremu udało się przygotować młodzież do ważnego egzaminu i zdali go z sukcesem. Lekarz, któremu udało się uratować ludzkie życie, choć nikt nie dawał pacjentowi szans. Architekt, którego budowla zachwyca ludzi czy psychoterapeuta, który pomaga uporać się z życiowymi trudami. Każda praca może przynosić satysfakcję. Poczucie dobrze wykonanego zadania podnosi naszą samoocenę. Ważne jest, byśmy wybrali zawód, który lubimy. Wtedy będzie nam łatwiej. Nie zawsze pieniądze należy stawiać na pierwszym miejscu.
3. Bliskość drugiego człowieka.
Poczucie szczęścia odczuwamy najmocniej, gdy jesteśmy zakochani. Na świat patrzymy przez różowe okulary i uśmiechamy się częściej niż zazwyczaj. Miłość, którą jesteśmy obdarzani sprawia, że unosimy się kilka metrów nad ziemią. Wszelkie problemy tracą swoją wyrazistość, z optymizmem patrzymy w przyszłość. Spójrzmy na zakochanych, młodych ludzi. Emanują szczęściem, radością i beztroską. Bądźmy tacy sami. Doceńmy to, że mamy obok siebie wyjątkową osobę. To nic, że minęło już parę lat od waszego spotkania. To drugi człowiek daje nam najwięcej szczęścia. Jego zainteresowanie, miłość i chęć bycia blisko. Także namiętność, seks może wprowadzić człowieka w stan euforii. Spełnienie fizyczne przekłada się na radość, gdy jesteśmy blisko z kimś, kogo darzymy szczerym uczuciem.
4. Hobby.
Każdy z nas lubi coś innego. Jedni namiętnie czytają książki, inni oglądają filmy, jeszcze inni uprawiają sport. Są też tacy, którzy w wolnym czasie zajmują się jakimś kreatywnym zajęciem, malują, piszą, szydełkują. Lubimy robić to, co sprawia nam frajdę i satysfakcję. Przeczytanie wyjątkowej książki może wywoływać taką samą euforię jak przebiegnięcie maratonu. Bo szczęście dla każdego z nas oznacza coś innego. Ma znamiona indywidualizmu, dlatego musimy poznać samych siebie, by odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie. Ilu ludzi, tyle definicji szczęścia.
5. Pomaganie innym.
Dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo angażują się w działalność charytatywną i tak chętnie pomagają innym? Nie chodzi tylko o powiedzenie, że dobro zawsze wraca. Chcemy czuć się potrzebni, a aktywność pozwala nam zapełnić pustkę w naszym życiu. Bezinteresowna pomoc innym daje człowiekowi radość, poczucie sprawczości i wewnętrzną satysfakcję. Nie trzeba pomagać na wielką skalę. Wystarczy pomóc starszej sąsiadce w zakupach, porozmawiać z kimś, kogo tego potrzebuje, poświęcić swój czas, uśmiechnąć się. Dobroć ma różne oblicza. Czasami te małe gesty znaczą więcej niż nam się wydaje.