Co wygląd skóry może powiedzieć o stanie zdrowia?

Co wygląd skóry może powiedzieć o stanie zdrowia?

19 lipca 2022 0 przez Redakcja

Ze skóry jesteśmy w stanie wyczytać, jakich witamin nam brakuje. I tak np. kiedy skóra jest sucha, prawdopodobnie organizm domaga się witaminy A. O jej niedoborze mogą świadczyć również trudno gojące się zmiany. Poniżej przedstawione są inne objawy i przyporządkowane im witaminy, które należy uzupełnić:

Blada cera – wynika z niedoboru kwasu foliowego. Można go uzupełnić wzbogacając dietę o marchewkę, kapustę, szparagi, szpinak, fasolkę szparagową, a także krowie mleko, jajka, mięso i wątróbkę.

Wiotka skóra – brak witaminy E. Warto w takim przypadku sięgnąć po olej z kiełków pszenicy, kukurydzę i soję.

Pękające naczynia i cienie pod oczami – może świadczyć o niedoborze witaminy K, dlatego do menu należy dodać brokuły, rzepę, szpinak, ogórki, sałatę, awokado, ziemniaki, jaja, nabiał i wątróbkę.

Zajady w kącikach ust i łamliwe paznokcie – należy uzupełnić dietę o produkty bogate w witaminę B2, czyli wątróbkę, jaja, suszone owoce i grzyby, produkty mleczne, szparagi, szpinak, awokado i banany. Długotrwały niedobór tej witaminy może nieść ze sobą poważne konsekwencje np. zmiany łojotokowe w fałdzie nosowo – policzkowym.

Ziemista i szara cera – brak witaminy B6. W takim przypadku warto dopisać do listy zakupów wątróbkę, baraninę, pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce i awokado. Ta witamina jest również świetnym lekarstwem na łojotokowe zapalenie skóry.

Łojotok – może prowadzić do niego również niedobór witaminy B1. Należy wtedy jeść więcej wątróbki, pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, drożdży, orzechów, nasion słonecznikowych i ryb.

Trądzik i pękanie naczynek – przyczynia się do nich brak witaminy C, która pomoże również szybciej zagoić rany i uelastycznić blizny. Jej najlepszym źródłem są kwaśne oraz egzotyczne owoce, a także kapusta, pomidory, młode ziemniaki i papryka.

Witamina F (nienasycone kwasy tłuszczowe) – odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia nabłonka i regeneracji skóry. Pomagają również łagodzić stany łojotokowe i zapalne, a także wygładzają oraz ujędrniają skórę. Duże ilości tzw. witaminy F dostarczymy organizmowi spożywając tłuste gatunki ryb morskich.
Zmiany skórne a składniki mineralne

Nie tylko niedobór witamin, ale również składników mineralnych może powodować niekorzystne zmiany skórne. Np. niedobór wapnia prowadzi do stanów zapalnych skóry i zmian alergicznych. Z kolei brak odpowiedniej ilości potasu czyni skórę bardziej podatną na zmiany trądzikowe. Taki sam skutek może nieść ze sobą niedobór cynku. Z kolei jeżeli nie wzbogacimy naszego organizmu wystarczającą dawką jodu, nasza skóra może stać się szorstka i sucha, a także zacznie się łuszczyć.

Nie wolno jednak zapominać, że tak samo, jak niedobór witamin i składników mineralnych, niekorzystny może okazać się również ich nadmiar. I tak np. zbyt duże ilości jodu mogą wzmagać trądzik. Z kolei spośród witamin należy uważać na przedawkowanie tych z grup A, D, E i K. Rozpuszczają się one w tłuszczach, a organizm ma problemy z ich wydalaniem.

Zbyt duża ilość witaminy A może prowadzić do krwotoków i łysienia, a nadmiar witaminy K stwarza niebezpieczeństwo dla osób ze skłonnością do powstawania żylaków czy zakrzepów.

Niekorzystne zmiany skórne mogą stać się jeszcze jednym powodem dla palaczy, aby rzuciły nałóg. Palenie papierosów wyniszcza zasoby witaminy C.