Co może być przyczyną przewlekłego uczucia zmęczenia?

Co może być przyczyną przewlekłego uczucia zmęczenia?

20 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Zmęczenie jest stanem, na który narzeka w dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi. My sami jesteśmy w stanie zapewne przywołać w pamięci co najmniej kilka dni z ostatniego miesiąca, kiedy czuliśmy się do wszystkiego skrajnie zniechęceni, a jakakolwiek inicjatywa łączyła się z poczuciem zdobywania się na ogromny wysiłek. Powszechność zjawiska w żadnym razie nie łączy się jednak z koniecznością lekceważenia go – wręcz przeciwnie, organizm negatywnymi stanami psychofizycznymi zawsze daje nam znać, że coś w naszym stylu funkcjonowania zwyczajnie nie gra i warto jest rozważyć zmianę. Część osób wręcz uczy się żyć z takim problemem, usilnie starając się żyć, pracować i uczyć się, mimo dojmującego poczucia zmęczenia i zniechęcenia do absolutnie wszystkiego, co zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ to są zawsze sygnały ze strony czegoś, co z czasem może się rozrosnąć i stać bardzo szkodliwe. Choć wszelkie niepokojące objawy dotyczące swojego organizmu najrozsądniej jest skonsultować z lekarzem, warto najpierw przyjrzeć się najpopularniejszym i dosyć prozaicznym przyczynom przewlekłego zmęczenia.

Zaniedbywanie podstawowych potrzeb

Intensywny tryb życia, który większość z nas musi przedsięwziąć z uwagi na pracę lub konieczność łączenia jej z zainteresowaniami, może prowadzić do lekceważenia podstawowych potrzeb swojego organizmu, bez spełnienia których jest on w stanie pracować na optymalnym poziomie jedynie przez kilka dni, by następnie przejść w swoisty tryb oszczędzania energii, charakteryzujący się przede wszystkim spadkiem nastroju i ospałością, mającą nas zniechęcić do dalszej aktywności. Jeśli będziemy jeść nieregularnie lub regularnie, ale niezdrowo, szybko odbije się to na naszym samopoczuciu i będziemy czuć się po prostu fatalnie, ponieważ nasz organizm albo nie będzie posiadał wystarczającej ilości substancji odżywczych, by przekuć ją w energię, albo będzie się skupiał na trawieniu ciężkostrawnych potraw, które spożywamy we wszelkiego rodzaju restauracjach szybkiej obsługi. Zagadnienie trawienia ciężkostrawnych posiłków łączy się poniekąd ze snem – jeśli zjemy obfity posiłek i położymy się spać niedługo później, to nasz organizm nie będzie się w nocy regenerował, tylko skupi się na uporaniu z wielkim wyzwaniem, które włożyliśmy mu do naszego żołądka. Sen stricte również potrafi być poważnym problemem – choć ilość snu niezbędna do poprawnego funkcjonowania bywa kwestią silnie indywidualną, optymalnie powinniśmy spać co najmniej osiem godzin dziennie i jeśli przez kilka dni z rzędu będziemy tę kwestię zaniedbywać, odczujemy spadek energii, ponieważ niezregenerowany organizm nie będzie potrafił jej po prostu wykrzesać.

Zaburzenia psychofizyczne

Przewlekłe uczucie zmęczenia może być również rezultatem zaniedbywania swojej psychiki, co często może skutkować koniecznością wizyty u specjalisty. Standardem jest współcześnie dosyć nieodpowiedzialne podejście do użytkowania internetu i urządzeń elektronicznych – spędzamy przy nich po kilka godzin dziennie, chłonąc bodźce wszelkiego rodzaju, przez które niejednokrotnie odczuwamy szum w głowie, a po dłuższym okresie zaczną nam doskwierać poważne problemy ze skupieniem. Elektronika potrafi również zaburzać sen – wpatrywanie się w ekran emitujący światło sztuczne de facto oszukuje nasz organizm, że nadal jest dzień, przez co po odłożeniu telefonu lub tabletu i pójściu spać czujemy nienaturalny, ale krótkotrwały przypływ energii, który jednak skutecznie potrafi sabotować nasze próby zaśnięcia.
Zmęczenie może być również objawem takich stanów jak depresja czy uzależnienie. To są już bardzo poważne zaburzenia, przy podejrzeniu których zdecydowanie warto jest od razu skontaktować się ze specjalistą, który postawi nam rzetelną diagnozę i wskaże, co mamy następnie zrobić. Zwłaszcza depresja charakteryzuje się nienaturalnym, przytłaczającym zmęczeniem w pierwszych jej fazach, więc jeśli nie mamy rzetelnych podstaw do refleksji, że może ono wynikać z naszej diety lub niedoboru snu, warto jest profilaktycznie skonsultować swoje objawy ze specjalistą. Uzależnienie wygląda nieco inaczej – zmęczenie zaczynamy w nim odczuwać dopiero wtedy, kiedy mija dłuższy czas od używki, którą nie musi być wcale alkohol lub papierosy: istnieje bowiem cały wachlarz uzależnień behawioralnych na czele z seksoholizmem, pracoholizmem czy zakupoholizmem.
Jeśli nie podejrzewamy u siebie zaburzeń natury psychicznej, a jesteśmy zmęczeni i tak, to bezwzględnie należy udać się do lekarza na podstawowe, profilaktyczne badania, dzięki którym będziemy mogli wykryć na przykład problemy z tarczycą. Warto jest jeszcze raz, jednoznacznie podkreślić, że zmęczenie nigdy nie jest stanem samym w sobie, lecz objawem, którym organizm stara się nam wskazać jakiś problem. Może być on zwykły i prozaiczny, kiedy zmęczenie wynika po prostu z wielkiego wysiłku fizycznego lub przeżycia sytuacji stresogennej, ale często bywa też tak, że złe samopoczucie potrafi być objawem choroby lub złego stylu życia. Należy mieć to zawsze na uwadze i nigdy swojego zmęczenia nie lekceważyć.