Choroby – lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby – lepiej zapobiegać niż leczyć

4 października 2021 0 przez Redakcja

Gdy dopada nas choroba, nie ważne czy prozaiczne przeziębienie czy poważna przypadłość zawsze wychodzimy od lekarza z recepta na co najmniej kilka różnych leków w różnej postaci. Najpopularniejsze są tabletki i kapsułki, ale często też przyjmujemy różne zawiesiny, proszki do rozpuszczania, krople, stosujemy preparaty z ampułek, spraye do nosa czy gardła, maści, kremy a nawet czopki czy globulki. Wybór jest ogromny i oczywiście rozpiętość cenowa jeszcze większa. Najtańsze są polskie leki, często tak samo skuteczne jak ich zagraniczne odpowiedniki, więc ci którzy nie chcą zrujnować swojej kieszeni powinni dopytywać się o tańsze odpowiedniki a nie zdawać się tylko na lekarza. Oczywiście najważniejsze jest właściwe stosowanie leków, bo co nam z tego, że je bierzemy jeśli zapominamy o odpowiednim dawkowaniu, bierzemy za dużo lub za mało, za często lub za rzadko szkodząc sobie przy tym i nie pomagając w wyjściu z choroby. Niektóre leki są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale chyba najlepiej byłoby dla nas w ogóle nie brać leków- ale to już tylko dotyczy szczęśliwców którzy nie chorują.

W nowoczesnej medycynie jest wiele metod diagnostycznych znanych od, ale są także coraz nowsze metody które odmieniają oblicze leczenia, poprawiają jakość życia pacjentów, przyśpieszają leczenie i dają dokładniejsze i wiarygodniejsze wyniki. Od dawna używa się promieni Rentgena i prześwietlenie to zostało już dobrze dostosowane tak by nie wyrządzać krzywdy pacjentom, ale dalej jest zakazane dla kobiet w ciąży bo szkodzi płodowi. Ciekawe, że gdy Maria Curie- Skłodowska odkrywała Rentgen był on wykorzystywany np. w przymierzaniu nowych butów by zobaczyć czy dobrze leżą. Ale od tego czasu wiemy że jest to szkodliwe. Na szczęście wymyślono USG, które nie emituje promieniowania ale fale ultradźwiękowe, które służą do bezpiecznego podglądania naszego ciała a nawet rozwijającego się płodu. Oczywiście potrzeba jeszcze wielu lat, żeby poznać pełne skutki tej techniki ale i tak jej zalet jest więcej niż ewentualnych wad. Inne najnowocześniejsze techniki badań to tomografia i rezonans magnetyczny, które dają naprawdę szczegółowa wiedzę o każdym fragmencie ciała i pozwalają zdiagnozować najbardziej ukryte schorzenia.

Profilaktyka zdrowotna ma kilka wymiarów, Pierwszym jest uświadamianie i zdobywanie wiedzy o szkodliwości niektórych substancji i zachowań, np. alkoholu, tytoniu, chemikaliów, napromieniowania a także przygodnego seksu bez zabezpieczeń, robienia tatuaży w niesprawdzonych salonach. Ma to na celu uniknięcie powstawania poważnych chorób takich jak uzależnienia i wszystkich ich powikłań, przenoszenia się HIV i rozprzestrzeniania AIDS i innych chorób płciowych. Kolejnym wymiarem jest propagowanie zdrowego stylu życia, zmiany diety na bogatą w owoce i warzywa, namawianie do uprawiania sportu, rezygnacji z używek, racjonalnego zmieszenia nadmiernej wagi, ograniczenia opalania, które może wywoływać czerniaka itp. Jest wiele kampanii które propagują zdrowie w naturalnej formie i wielu ludzi rzeczywiście z tego korzysta. Trzeci wymiar to profilaktyka stosowana już w gabinetach lekarskich, to między innymi badania krwi, moczu, ciśnienia, wagi, wizyty stomatologiczne, badania piersi, cytologia, itp. pozwalające wykryć wczesne stadia choroby lub stany przed chorobowe i zareagować na nie. To najlepszy sposób uniknięcia groźnych chorób więc warto korzystać.