Brązowy tłuszcz i hemoroidy w jelitach – zło konieczne?

Brązowy tłuszcz i hemoroidy w jelitach – zło konieczne?

17 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Czy słyszałeś kiedykolwiek, drogi czytelniku, o hormonach jelita? Są to hormony między innymi odpowiedzialne za uczucie głodu i inne procesy, mające wpływ na proces odchudzania. Z poniższego artykułu dowiesz się także jakie korzyści w tym samym procesie może mieć brązowy tłuszcz.

Hormony jelita i żołądka

Jelito i żołądek wydzielają hormony, które wykrywają spożywanie żywności, kontrolują apetyt i pomagają regulować metabolizm. Hormony te zawierają peptyd YY, polipeptyd trzustkowy, peptyd podobny do glukagonu, grelinę, amylinę i cholecystokininę.

Na przykład podczas ograniczania kalorii (czyli diety) jelita uwalniają grelinę – która aktywuje metabolizm tłuszczów, tworzenie się wolnych rodników i odłączanie białka w komórkach podwzgórza, które produkują głód. Ten proces aktywuje wiele szlaków kontroli energii w mózgu, która zwiększa spożycie jedzenia i spowalnia tempo metabolizmu.

To wyjaśnia dlaczego niektórzy ludzie przestają tracić na wadze po kilku miesiącach, będąc na diecie i stosując się do programu treningowego, nawet jeśli jedzą mniej i spalają więcej kalorii niż spalali wcześniej, zanim zaczęli realizować program. Firmy farmaceutyczne próbują opracować leki, które zmodyfikują działanie hormonów jelita, które mogą tłumić apetyt i zwiększać wydatek kaloryczny.

Brązowy tłuszcz

Oprócz mądrego wykorzystania hormonów jelita, do walki z otyłością można także wykorzystać brązowy tłuszcz. Brązowa tkanka tłuszczowa (BAT) jest wysokiej energii tkanką, która zamienia energię z pokarmu bezpośrednio na ciepło, podczas gdy biały tłuszcz magazynuje energię. Metabolizm energii działa poprzez serię sprzężonych reakcji.

To oznacza, że energia uwalniana poprzez rozpad tłuszczów, węglowodany i białka są przechwytywane w innych reakcjach, takich jak synteza ATP (związek o wysokiej energii) lub przechowywane jako tłuszcze lub węglowodany. Rozprzęganie następuje wtedy, gdy energia z trawionego jedzenia jest uwalniana jako ciepło zamiast być przechwytywana jako ATP. Brązowy tłuszcz zamienia energię z jedzenia bezpośrednio w ciepło.

Jest ono tak metabolicznie aktywne, że tylko 5 dag tych tkanek może spalać 500 kalorii na dzień. Producenci wytwarzający leki próbują wykorzystać podział na brązowy tłuszcz i inne komórki, aby zwiększyć tempo przemiany materii, która może kontrolować tłuszcz w ciele.

Inną techniką może być czerpanie ekstraktu za pomocą liposukcji, i pozwolenie mu na wzrastanie w laboratorium, a potem próba przywrócenia go z powrotem do pacjenta. Zwiększając produkcję brązowego tłuszczu i aktywności może sprzyjać utracie wagi i wspomagać walkę z epidemią otyłości.