Akupunktura – na co pomaga?

Akupunktura – na co pomaga?

7 lipca 2023 0 przez Redakcja

Coraz większa liczba Polek i Polaków decyduje się na metody leczenie metody niekonwencjonalnej. Jedną z nich jest akupunktura, a zatem zabieg wykonywany przy użyciu sterylnych igieł, które służą do nakłuwania ciała. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i na co pomaga.

Czym jest akupunktura?

Najprościej rzecz ujmując, jest to zabieg mający na celu łagodzenie objawów różnego rodzaju schorzeń, a nawet leczenie chorób przewlekłych. Ponadto, jego regularne przeprowadzanie ma bardzo korzystny wpływ na codzienne samopoczucie. Zabieg wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i według ustaleń naukowców był znany już ponad 6 tysięcy lat temu. Akupunktura polega na wbijaniu igieł w skórę w ściśle określonych miejscach. Według założeń wspomnianego rodzaju medycyny ludzkie ciało składa się na 265 punktów akupunkturowych. Każdy z nich ma swoją nazwę i znajduje się niedaleko tzw. meridianów. Są to swojego rodzaju kanały, które łącze wspominane punkty z wybranymi narządami oraz gruczołami. Warto zaznaczyć, że igły stosowane podczas takiego zabiegu są wykonane ze stali nierdzewnej i są poddawane procesowi sterylizacji.

Akupunktura – na co pomaga?

Według specjalistów od akupunktury, jest to zabieg, który stanowi skuteczną broń w walce z praktycznie każdą dolegliwością. Mogą to być choroby dotykające układu nerwowego, ruchowego lub sercowo-naczyniowego. Ponadto, takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku problemów z funkcjonowaniem konkretnych narządów, na przykład jelit lub wątroby. Inne problemy zwalczane przez serie takich zabiegów to między innymi zaburzenia miesiączkowania, choroba lokomocyjna lub niemożność karmienia piersią.

Rodzaje akupunktury

Akupunktura to zabieg, który może polegać na przekłuwania skóry na różnych miejscach na ciele, a najczęściej są to:

  • twarz – umiejętne nakłuwanie igłami stymuluje produkcje kolagenu oraz elastyny, dzięki którym skóra staje się znacznie jędrniejsza. Ponadto, taki zabieg pozwala na efektywne wygładzanie zmarszczek i innych niedoskonałości.
  • kręgosłup – nakłuwanie tego regionu pozwala uśmierzać bóle dotykające tą część ciała. Poza tym, niweluje skutki różnego rodzaju zwyrodnień oraz porażeń.
  • stopy – według tradycyjnej medycy chińskiej to właśnie ta część ciała zawiera punkty łączące je z większością ludzkim narządów.
  • uszy – jest to niezwykle unerwiona część ciała, której nakłuwanie pozwala na pobudzanie funkcji wybranych narządów wewnętrznych.

Przeciwwskazania dla akupunktury

Istnieją sytuacje, w których nie można sobie pozwolić na poddanie się opisywanemu zabiegowi. Nie jest on zalecany w przypadku osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Taka sama sytuacja dotyczy aktywnej gruźlicy oraz hemofilii. Ponadto, opisywany zabieg nie jest bezpieczny w przypadku osób mających rozruszniki serca.