10 problemów zdrowotnych spowodowanych złym stanem jamy ustnej

10 problemów zdrowotnych spowodowanych złym stanem jamy ustnej

2 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Zdrowie jamy ustnej to znacznie więcej niż tylko zdrowie jamy ustnej, zębów i dziąseł. Ponieważ usta są głównym wejściem do organizmu, zły stan zdrowia jamy ustnej może mieć negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Bolące zęby, krwawiące dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust są oznakami złego stanu zdrowia jamy ustnej. Bakterie z jamy ustnej mogą łatwo dostać się do krwiobiegu i spowodować infekcję i stan zapalny wszędzie tam, gdzie się rozprzestrzeniają. Ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę, aby uniknąć poważnego zagrożenia dla ogólnego stanu zdrowia organizmu. Oto kilka typowych i poważnych problemów zdrowotnych spowodowanych złym stanem jamy ustnej:

Choroba sercowo-naczyniowa
Zły stan zdrowia jamy ustnej naraża osobę na ryzyko chorób serca. Jeśli stan zapalny dziąseł jest spowodowany przez bakterie powodujące chorobę przyzębia, ta sama bakteria może w rzeczywistości dostać się do krwiobiegu, powodując tworzenie się płytki nazębnej i twardnienie tętnic. To stwardnienie tętnic nazywa się miażdżycą i jest bardzo poważne. Prowadzi do problemów z przepływem krwi i blokad serca oraz zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca. Szkodliwy wpływ na tętnice i naczynia krwionośne może prowadzić do nadciśnienia i zwiększać ryzyko udaru. Może również rozwinąć się zapalenie wsierdzia, które jest często śmiertelnym stanem, który występuje, gdy wyściółka serca ulega zakażeniu.

Demencja
Zły stan jamy ustnej może wpływać na mózg. Substancje uwalniane z dziąseł objętych stanem zapalnym mogą w rzeczywistości zabijać komórki mózgowe i prowadzić do utraty pamięci. Demencja, a nawet choroba Alzheimera może wynikać z zapalenia dziąseł, gdy bakterie w jamie ustnej rozprzestrzeniają się do kanałów nerwowych lub dostają się do krwiobiegu.

Infekcje dróg oddechowych
W wyniku złego stanu zdrowia jamy ustnej może ucierpieć układ oddechowy. Bakterie w jamie ustnej z zakażonych zębów i opuchniętych dziąseł mogą być wdychane do płuc lub podróżować tam przez krwioobieg. Tam bakterie mogą prowadzić do infekcji dróg oddechowych, zapalenia płuc, ostrego zapalenia oskrzeli.

Cukrzyca
Nie tylko diabetycy są już bardziej podatni na infekcje, takie jak zakażone dziąsła, które prowadzą do chorób przyzębia, ale z kolei choroby przyzębia mogą utrudniać kontrolowanie cukrzycy. Objawy mogą się pogorszyć, gdy poziom cukru we krwi oszaleje z powodu choroby dziąseł. Szczególnie ważne jest, aby diabetycy dbali o zdrowie jamy ustnej, aby zapobiegać powikłaniom związanym z chorobą. Ponieważ choroba dziąseł może prowadzić do wyższego niż normalnie poziomu cukru we krwi, osoba o złym stanie zdrowia jamy ustnej jest narażona na zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Powikłania ciąży
Kobiety w ciąży muszą koniecznie dbać o higienę jamy ustnej. Zmiany hormonalne w organizmie podczas ciąży mogą spowodować, że kobieta znacznie łatwiej rozwinie infekcje jamy ustnej. Każda infekcja w organizmie matki zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań ciąży. Wiadomo, że problemy zdrowotne jamy ustnej matki, takie jak zapalenie przyzębia i dziąseł, prowadzą do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej niemowląt. Choroba dziąseł naraża zarówno matkę, jak i dziecko na poważne problemy zdrowotne.

Bezpłodność
Istnieje związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej a problemami z bezpłodnością u kobiet. Choroba dziąseł może prowadzić do różnych ogólnych problemów zdrowotnych, które mogą utrudnić kobiecie poczęcie i utrzymanie zdrowej ciąży. Kobieta o złym stanie zdrowia jamy ustnej może faktycznie zajść w ciążę dłużej niż kobieta z dobrym stanem uzębienia.

Zaburzenie erekcji
Zła higiena jamy ustnej naraża mężczyznę na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Wiadomo, że przewlekła choroba przyzębia ma związek z zaburzeniami wzwodu. CPD to infekcja, która pojawia się, gdy dziąsła odrywają się od zębów, co tworzy kieszonki przenoszące bakterie i umożliwia rozprzestrzenianie się wirusa na kości otaczające zęby. Bakterie z chorych dziąseł mogą dostać się do krwiobiegu i spowodować zapalenie naczyń krwionośnych. To zapalenie może blokować przepływ krwi do narządów płciowych, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając erekcję.

Rak
Oczywiście złe praktyki w zakresie higieny jamy ustnej, takie jak palenie lub używanie wyrobów tytoniowych, mogą prowadzić do raka jamy ustnej i gardła, ale inne rodzaje raka również są powiązane z chorobami dziąseł. Ryzyko raka nerki, raka trzustki i raka krwi jest znacznie wyższe u osób o złym stanie zdrowia jamy ustnej.

Choroba nerek
Przewlekła choroba nerek to poważny problem zdrowotny, który wpływa na nerki, serce, kości i ciśnienie krwi. Infekcje organizmu, takie jak choroba przyzębia, mogą prowadzić do chorób nerek. Osoby z chorobami dziąseł na ogół mają słabszy układ odpornościowy i są bardziej narażone na infekcje. Wiele osób cierpiących na bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej cierpi również na choroby nerek. Choroba nerek może być śmiertelna, jeśli prowadzi do niewydolności nerek lub chorób układu krążenia.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Osoby z chorobami dziąseł są czterokrotnie bardziej narażone na reumatoidalne zapalenie stawów. Obie choroby mają wspólny stan zapalny. Bakterie jamy ustnej z zapalenia dziąseł mogą nasilać stan zapalny w całym organizmie. To sprawia, że ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, bolesnej i wyniszczającej choroby zapalnej, jest znacznie wyższe.