
Jak sobie radzić z bólem podczas okresu?
22 września 2022Dolegliwości menstruacyjne często pojawiają się u kobiet podczas miesiączki, czyli powtarzającego się cyklicznie (raz w miesiącu) i trwające przez kilka dni krwawienia z dróg rodnych zachodzącego u kobiet, które osiągnęły dojrzałość biologiczną. Bóle miesiączkowe są następstwem skurczów macicy, które występują podczas comiesięcznego złuszczania się błony śluzowej macicy, aby w jej miejscu mogła powstać nowa błona, która w przypadku zapłodnienia byłaby gotowa na przyjęcie w macicy jajeczka.
Dolegliwości menstruacyjne najczęściej pojawiają się pierwszego dnia krwawienia. Jeśli jednak silne skurcze pojawią się w przeddzień krwawienia, to istnieje realna szansa, że podczas krwawienia będą łagodniejsze, niż gdyby pojawiły się w pierwszym dniu. Czas trwania bólów menstruacyjnych nie powinien przekraczać trwania okresu krwawienia (przeważnie występują 1 – 2 dni przed początkiem miesiączki i trwają przez kolejne 2 – 4 dni). Ból w dolnej części podbrzusza może pojawić się nawet tydzień przed okresem.
Badania lekarskie dowodzą, iż ok. 50% dorosłych kobiet doświadcza bolesnego miesiączkowania. Jeszcze częściej silne skurcze występują u młodych dziewcząt – doznaje ich aż 90% nastolatek.
U młodych kobiet, szczególnie u nastolatek będących w okresie dojrzewania, często pojawiają się silne bóle menstruacyjne, które są spowodowane działaniem czynników emocjonalnych, gdyż emocje odgrywają znaczną rolę w rozwoju fizycznym, a także towarzyszą zmianom hormonalnym, jakie zachodzą u osób w okresie dojrzewania.
Może się zdarzyć, że bóle podbrzusza wystąpią bez krwawienia. Nie musi to oznaczać zajścia w ciążę, lecz może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub jakąś infekcją dróg rodnych. W przypadku braku krwawienia podczas miesiączki najlepiej skonsultować się z ginekologiem.
Skurcze podbrzusza przypominające dolegliwości menstruacyjne pojawiają się zazwyczaj w ostatnim etapie ciąży. Oznacza to, że macica przygotowuje się do porodu. Jeśli takie dolegliwości występują regularnie w zbliżonych odstępach czasu, to znaczy, że czas porodu jest bardzo bliski.
Na szczęście medycyna nie jest bezradna wobec bolesnych miesiączek i istnieje bardzo duży asortyment leków uśmierzających bolesne skurcze występujące w okolicach podbrzusza.
W przypadku bardzo silnego bólu najlepiej stosować leki rozkurczające. Jeśli środki rozkurczające nie przyniosą ulgi, to należy się skontaktować z lekarzem, który na ostry ból może przepisać mocniejszy lek wydawany na receptę lub tabletki antykoncepcyjne, które również działają łagodząco na bóle menstruacyjne.
W przypadku łagodniejszego bólu można zdecydować się na jeden z tzw. domowych sposobów, do których bez wątpienia można zaliczyć działające rozkurczająco gorące okłady lub plastry ogrzewające. Powszechnym sposobem zwalczania skurczów są również zioła uśmierzające ból, a także preparaty homeopatyczne, które są otrzymywane z substancji pochodzenia naturalnego. Skurcze można również zwalczać za pomocą ćwiczeń rozluźniających mięśnie, które działają również relaksująco. Podczas ćwiczeń należy jednak zachować odpowiedni umiar i ostrożność.