Odczynniki chemiczne – jakie znajdują się w każdym laboratorium?

Odczynniki chemiczne – jakie znajdują się w każdym laboratorium?

19 stycznia 2024 0 przez Natalia

Gdy myślimy o laboratoriach, zwykle kojarzą nam się one z zaawansowaną aparaturą i wieloma szklanymi przyrządami. Jednak równie ważnym elementem takich miejsc są odczynniki chemiczne. Właściwie bez nich nie mogłoby działać żadne laboratorium. Są niezbędne m.in. przy analizach, syntezach, czy oznaczaniu zawartości. Sprawdź, jakie są przykładowe odczynniki chemiczne i zobacz, gdzie można je kupić!

Jakie są najważniejsze cechy odczynników chemicznych?

Co wyróżnia odczynniki chemiczne? Tego typu produkty mają ściśle opracowany skład, ale oprócz tego cechują się stałymi parametrami jakościowymi. To natomiast oznacza, że ich właściwości nie ulegają zmianom przez pewien czas – chodzi tutaj o poziom zanieczyszczeń i zawartość składnika głównego. Mają także odpowiednie opakowanie, które zapewnia, że skład się nie zmienia.

Charakterystyczna dla odczynników chemicznych jest także określona czystość, czyli zawartość procentowa w odczynniku związku chemicznego będącego główną substancją. Co więcej, w laboratoriach można spotkać odczynniki w różnym stanie skupienia. Mogą występować one w postaci cieczy (roztwory o określonych stężeniach) czy w formie ciał stałych (proszki, granulaty, pastylki).

Jakie są przykładowe odczynniki chemiczne?

Jesteś ciekaw, po jakie odczynniki chemiczne sięga się w laboratoriach? Jednym z takich jest kwas siarkowy, który znajduje zastosowanie w wielu procesach i przy przeprowadzaniu analiz. Często wykorzystywany jest także kwas solny, z którego korzysta się przede wszystkim do oczyszczania metalowych powierzchni czy analizy minerałów w geologii.

Popularnym odczynnikiem chemicznym jest również nadtlenek wodoru, który również ma wszechstronne zastosowanie. 3% roztwór dobrze znamy – to woda utleniona wykorzystywana do odkażania ran, z kolei roztwory 3-15% służą do produkcji wybielaczy, a powyżej 30% – do produkcji paliwa rakietowego.

Innymi odczynnikami chemicznymi, które spotkasz w każdym laboratorium, są: gliceryna, aceton, wodorowęglan sodu, mrówczan amonu, siarczan magnezu czy kwas cytrynowy jednowodny.

Gdzie kupić odczynniki chemiczne?

Odczynniki chemiczne najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach takich jak SylChem. Wybierając sprawdzonego dostawcę, masz pewność, że zamówione produkty bezpiecznie dotrą na wskazany adres i nie ulegną zniszczeniu podczas transportu. W ofercie wspomnianej firmy znajdziesz największy wybór odczynników chemicznych, więc na pewno jest tam wszystko to, czego potrzebujesz.