Czym jest qigong i do czego służy?
21 grudnia 2021Dzięki szerokiej dostępności Internetu i ułatwień w podróżowaniu, obecnie kultura Zachodnia i Wschodnia coraz bardziej się przenikają. Zachód uznaje się za bardziej nowoczesny i postępowy (co nie do końca jest prawdą, ponieważ wiele innowacji technologicznych było dostępne lata wcześniej w Chinach niż na Zachodzie), natomiast Wschód – tradycyjny.
Na Zachodzie zyskują popularność nie tylko takie aspekty chińskiej kultury, jak jedzenie, wzornictwo czy muzyka, ale też kwestie związane z medycyną. Jedną z nich jest tak zwany qigong, przez niektórych spolszczany do nazwy czikung. Co to właściwie jest, do czego służy i czy warto się tym zainteresować? Sprawdź koniecznie!
Qigong – co to oznacza?
Jak łatwo domyślić się po powyższym wstępie, qigong jest jedną z tradycyjnych chińskich metod ochrony zdrowia. Można powiedzieć, że jest to zestaw ćwiczeń, których wykonywanie ma wzmacniać organizm, a nawet pomagać osobom chorym w rozwiązaniu ich problemów zdrowotnych. Niekoniecznie uważa się go za lekarstwo samo w sobie, a bardziej za rozwiązanie wspomagające inne formy terapii.
Jak to dokładnie wygląda? Wskazówki daje już sama nazwa. „Qi” oznacza bowiem energię życiową, a „gong” – całkowite opanowanie jakiejś czynności czy kwestii. Chodzi tutaj więc o pobudzenie życiowej energii w ciele.
Energię tę i jej krążenie w organizmie od dawien dawna Chińczycy wiążą z krążeniem krwi. W przypadku, gdy krążenie energii jest zaburzone, mogą ich zdaniem pojawić się różne nieprawidłowości, takie jak skrzepy. W związku z czym wykonywanie działań prowadzących do zapewnienia prawidłowego krążenia qi uważane jest za skuteczny sposób na wzmocnienie odporności, a nawet na długowieczność (z której to Chińczycy i ogółem Azjaci są znani).
Co składa się na ćwiczenia qigong?
Wyjaśniliśmy już pokrótce, czym jest qigong i do czego się go wykorzystuje, ale wciąż pozostaje pytanie, jak to wygląda w praktyce. Otóż metoda ta stanowi połączenie takich typowych dla różnych chińskich metod zdrowotnych elementów, jak medytacja, wykonywanie określonych delikatnych ruchów, utrzymywanie właściwej postawy ciała, a także oczywiście ćwiczenia oddechowe.
Wszystko to być może brzmi prosto, ale w rzeczywistości może być potrzebne nieco czasu, aby to opanować. Jest wiele miejsc, z których aktualnie można czerpać rzetelne informacje i zapewnić, że będzie wykonywało się wszystkie wymienione działania poprawnie (np. powstały rozbudowane kursy). Bez konieczności odwiedzania Chin, co dla większości osób byłoby bardzo trudne do zrealizowania.