Glinki kosmetyczne – rodzaje i zastosowanie w zabiegach kosmetycznych

Glinki kosmetyczne – rodzaje i zastosowanie w zabiegach kosmetycznych

3 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Glinki kosmetyczne to produkty które w zabiegach pielęgnacyjnych skóry są bardzo chętnie wykorzystywane. Z tych drogocennych minerałów korzystają bardzo chętnie salony kosmetyczne ale też i lekarze dermatolodzy.
Od stuleci glinki są powszechnie stosowane nie tylko w celach kosmetycznych czy leczniczych ale również prozdrowotnych jak i pielęgnacyjnych. To ogromne bogactwo mikroelementów. A zawartość poszczególnych substancji, ich specyficzna kompozycja oraz forma sprawiają, że mają wyjątkowe właściwości. Zawarte w glinkach minerały odpowiadają za ich kolor oraz działanie.
Czym są dostępne w gabinetach glinki? To są naturalne minerały w postaci proszku. Z reguły nie posiadają dodatkowych substancji zapachowych czy jakichś innych niepotrzebnych środków chemicznych. Barwa glinki zależy od tego jaki minerał przeważa. To jest o tyle istotne gdyż bez wiedzy można zamiast pomóc narobić szkód.
Czysta glinka nie powinna podrażniać ani też wywoływać jakiejkolwiek alergii. Tak więc dobra wiadomość dla osób o skórze delikatnej, wrażliwej. Mogą spokojnie stosować. Oczywiście nie poleca się tych glinek które są dostępne w drogeriach. Niestety mimo nazwy raczej niewiele ma wspólnego z prawdziwymi glinkami. Ze składu można wyczytać iż zawierają one mnóstwo szkodliwych dodatków zapachowych, konserwujących i barwiących.
Glinki maja różnorodne działanie. Jeżeli je właściwie się używa i są dobrane odpowiednio to na pewno działają Można wyróżnić takie jak: bakteriobójcze, odtruwające, odżywiające, łagodzące trądzik, uszczelniające naczynka krwionośne, matujące. Jednak chyba najbardziej cenione glinki są za działanie wygładzające. Mogą one poprawiać znacznie kontur twarzy i spowalniać procesy starzenia się skóry.
Glinki kosmetyczne dzięki zawartym makro i mikroelementom uzupełniają potrzebne minerały. Zawierają znaczne ilości krzemu, wapnia, magnezu. Najlepsze glinki kosmetyczne to te, które zawierają substancję aktywną między 95 a 98%. Ważne jest również to czy kosmetyk posiada dołożone substancje zapachowe, antyzbrylacze bądź też inne substancje chemiczne, które wpływają na jakość i skuteczne działanie glinek. Wiadomo, że glinka zanieczyszczona jest tańsza, jednakże efekt nie będzie taki jak przy czystej glince. Warto również zwracać uwagę na kolor glinki, gdyż każda odmiana tego minerału posiada inne właściwości i stosuję się je do różnych celów.
Przypatrzmy się po kolei różnym glinkom i ich właściwościom. Ułatwi to w przyszłości dokonanie odpowiedniego wyboru.
Glinka zielona idealna jest do pielęgnowania skóry tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Zawiera około 20 różnych soli mineralnych oraz mikroelementy. Ceniona jest za właściwości dezynfekujące i gojące oraz odtłuszczające, oczyszczające i regenerujące. Posiada również właściwości ściągające co zapewne docenią panie walczące ze zmarszczkami. Dzięki tej maseczce możliwe jest głębsze oczyszczenie skóry ponieważ ma właściwości antyseptyczne. Na pewno nie powinny stosować jej osoby które mają cerę delikatną i suchą.
Glinka czerwona ma właściwości podobne do zielonej. Rewelacyjnie absorbuje sebum oraz zanieczyszczenia stąd też nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej. Ponieważ działa łagodniej niż zielona może być stosowana u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Pomaga w leczeniu trądziku różowatego gdyż uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne. Zapobiega również rozszerzaniu się naczynek krwionośnych.
Glinka żółta w zasadzie niewiele różni się od glinki czerwonej. Odpowiednia jest dla cery dojrzałej. A stosuje się ją również w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej.
Glinka biała jest najczęściej wykorzystywana w pielęgnacji cery. Posiada właściwości ściągające, odżywiające i regenerujące. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej, delikatnej, wrażliwej bądź też zmęczonej ze zmarszczkami. Stosuje się ją również w pudrach dla niemowląt gdyż działa łagodząco i zabliźniająco.
Glinka różowa powstaje po połączeniu odpowiednich proporcji glinki czerwonej i białej. Pomimo tego, że jest sztucznym tworem to posiada właściwości obu glinek. Stosuje się ją do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej a nawet ze skłonnościami do alergii i podrażnień. Można ją stosować zarówno przy cerze mieszanej jak i suchej. Dodatkowo dzięki właściwościom ściągającym kojącym i odprężającym poprawia wygląd cery.
Glinka błękitna ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Nadaje się do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, trądzikowej, łojotokowej z egzemą bądź też łuszczycą. Dzięki wyjątkowym właściwościom absorbującym doskonale wchłania nadmiar sebum, nieczystości, obumarłe komórki naskórka. Wnika głęboko w skórę co wpływa na poprawę krążenia i odżywienie tkanek, regenerację komórek naskórka i wygładzenie zmarszczek oraz redukcję cellulitu.
Glinka czerwona marokańska tzw. ghassoul o kolorze brązowo czerwonym posiada silnie absorpcyjne właściwości. Polecana jest przede wszystkim do cery tłustej i trądzikowej ponieważ redukuje nadmiar sebum, doskonale matuje i odświeża skórę. Maseczkę z tej glinki można również zastosować na przetłuszczające się włosy aby ograniczyć łojotok.
Glinka Fullers Earth to bardzo mało znana ale za to bardzo bogata w minerały odmiana glinek osadowych o silnych właściwościach odtłuszczających. Poleca się ją stosować u osób z cerą trądzikową i tłustą. Działa wybielająco dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Lekko oczyszcza i złuszcza martwy naskórek.
Glinka z kanadyjskiego lodowca ma bardzo łagodne działanie. Może być stosowana u wszystkich również z cerą suchą. Dobrze nawadnia skórę, uzupełnia mikroelementy, poprawia krążenie krwi oraz strukturę i koloryt.
Glinka błękitna podobnie jak glinka zielona polecany jest do cery trądzikowej. Kolor zawdzięcza bogactwu minerałów, co oznacza że im więcej ich w składzie tym jej barwa jaśniejsza. Posiada silne właściwości oczyszczające i przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe i regeneracyjne.
Glinka czarna to w sumie najnowsze odkrycie. Genialna dla osób z cerą tłustą, trądzikową. Dzięki tej glince szybko pozbędziemy się zanieczyszczeń. Zwęża pory, sprawia, że znikną wypryski a skóra jest zdrowsza i posiada jednolity koloryt. Przy cerze suchej i wrażliwej może powodować silne podrażnienia.
Glinki działają na skórę przeciwzmarszczkowo, oczyszczająco, odświeżająco, odżywczo (bogactwo mikroelementów), usuwają zmęczenie, dodają skórze blasku. Systematyczne stosowanie maseczek na bazie glinki przywraca skórze piękno i zdrowie.
Glinki kosmetyczne to kaoliny – minerały ilaste, które pozyskiwane są w różnych zakątkach świata. W Polsce glinki występują między innymi na Dolnym Śląsku w takich miejscowościach jak Strzegom, Bolesławiec, Świdnica czy Strzelin. Na świecie z kolei duże złoża kaolinu znajdują się w Chinach, Rosji, Japonii, Niemczech, USA oraz we Francji. Posiadają zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również używane są branży budowlanej, do produkcji ceramiki, w medycynie. Glinki kosmetyczne bywają również składnikiem różnego rodzaju kosmetyków, np.: past do mycia twarzy, kremów.