
Gdy zaczyna się coś dziać z trzustką
17 czerwca 2021Trzustka jest podłużnym narządem mierzącym od 12 do 20 centymetrów. Trzustka jest ważnym narządem w ciele człowieka znajdującym się za żołądkiem. Składa się z tkanki pęcherzykowej i tkanki wyspowej. Tkanki pęcherzykowe są gruczołem, który produkuje wiele enzymów trawiennych, które rozkładają treści pokarmowe. Natomiast wysepki trzustkowe pozostają rozproszone, albo tworzą odrębny narząd. W wysepkach wyróżnia się pięć rodzajów komórek. Komórkę A, B, D, F, C.
Komórki A stymulują rozpad glikogenu w wątrobie oraz stymulują syntezę glukozy i zwiększają jej stężenie we krwi. Zadaniem komórek B jest wytwarzanie insuliny. A zadaniem komórek D zmniejszanie metabolizmu składników pokarmowych poprzez wydzielanie substancji hamującej wytwarzanie insuliny i glukagonu. Komórki F hamują wydzielanie przez trzustkę enzymów i dwuwęglanów. Ostatni rodzaj, to bez ziarniste komórki C.
Najkrócej mówiąc trzustka ma produkować kwasy trzustkowe, które mają za zadanie ułatwiać trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów. Jednak to nie wszystko, gdyż trzustka jest także odpowiedzialna za dostarczanie do krwi hormonów, które regulują poziom glukozy w organizmie.
Zapalenie trzustki
Do najczęstszych dolegliwości ze strony trzustki należy jej zapalenie. Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia tego gruczołu. Może to być ostre zapalenie trzustki pojawiające się na przykład przy kamicy żółciowej lub po spożyciu dużej ilości alkoholu. Druga odmiana zapalenia jest to przewlekłe zapalenie trzustki. Posiada ono postać nawracającą. Końcowym efektem tej dolegliwości jest postępująca niewydolność tego narządu. Trzecią i ostatnią postacią jest autoimmunologiczne zapalenie trzustki.
Dolegliwości związane z rakiem trzustki
Gdy trzustka jest zdrowa, to nie zauważamy jej istnienia. Interesujemy się nią zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaczyna nam dokuczać. Czasem jest to chwilowa dolegliwość, która także wymaga konsultacji z lekarzem. A czasem ból trzustki jest sygnałem ciężkiej choroby, jaką jest rak trzustki. Nowotwór trzustki w wielu krajach jest piątym, co do najczęstszych przyczyn zgonów.
W naszym kraju pojawia się około trzech tysięcy zachorowań rocznie. Zbyt późne zgłoszenie się do lekarza grozi śmiercią. Bo choroba często jest już w tak zaawansowanym stadium, że nie można operować zmian nowotworowych i na dodatek są już przerzuty na inne narządy. Dzieje się tak być może dlatego, że początkowe objawy raka trzustki nie są jednoznaczne i trudno od razu je zdiagnozować. Nowotwór trzustki jest podstępny i trudno jest określić pierwsze objawy raka również dlatego, że zależą one od umiejscowienia i wielkości guza. Do najczęstszych objawów raka trzustki należą nudności, ból brzucha, uczucie pełności w brzuchu, osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu i chudnięcie. Jednym z pierwszych objawów może też być żółtaczka.
Przyczyn raka trzustki jest wiele, jak czynniki dziedziczne, cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, otyłość, używki, zła dieta i jeszcze wiele innych czynników także sprzyja chorobom trzustki.