Sposoby na naturalne obniżenie ciśnienia u kobiet

Sposoby na naturalne obniżenie ciśnienia u kobiet

18 stycznia 2021 Wyłączono przez Redakcja

Zbyt wysokie ciśnienie może mieć niekorzystny wpływ na narządy takie jak serce, czy nerki i powodować nieprzyjemne przypadłości zdrowotne. U niektórych kobiet ciśnienie rośnie z wiekiem i ten proces nie może być zatrzymany, podobnie jak uwarunkowania genetyczne. Jeżeli ktoś u Ciebie w rodzinie miał nadciśnienie, to czasu już nie cofniesz, ale całe szczęście nie oznacza to, że musisz być bezradna.

Prezentujemy pięć pomysłów na obniżenie ciśnienia, które pomogą Ci wziąć ciśnienie w swoje ręce.

Zdrowe odżywianie na nadciśnienie

Pierwszym krokiem jest stworzenie zdrowych nawyków. Zdrowe jedzenie może obniżyć twoje ciśnienie. Twoja dieta powinna składać się z naturalnego pożywienia na przykład, takiego jak owoce, warzywa i chude mięso.

Drugą stroną medalu, są potrawy, które podwyższają ciśnienie. Wysoko przetworzone jedzenie, czerwone mięso i posiłki zawierające dużą ilość cukru lub soli mogą prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi. Warto przemyśleć ograniczenie spożycia alkoholu i ilości palonych papierosów, a jeżeli to uzależnienie kieruje tobą tak mocno, że na samą myśl odczuwasz dyskomfort, to tym bardziej znak, że powinnaś się tym zająć jak najszybciej.

Mniej kilogramów to niższe ciśnienie

Warto utrzymywać zdrową wagę. Dla kobiet optymalna waga zależna będzie od wieku, wzrostu i typu figury. Dobrym pomysłem jest obliczenie sobie BMI po to, aby zobaczyć jak daleko (albo blisko) od celu się znajdujesz. Jeżeli otyłość jest duża, ta liczba może przytłoczyć i warto rozłożyć odchudzanie w czasie, na małe porcje, podobnie jak spożywane posiłki, na początek już 10% różnicy w tym ile ważysz powinno przełożyć się na poziom ciśnienia.

Ćwiczenia na zbyt wysokie ciśnienie

Aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i ułatwić sercu pracę. Nawet jeżeli nie cierpisz ćwiczyć, z pewnością jest jakaś forma aktywności, która Ci odpowiada. Dla jednych jest to pływanie, dla innych tenis, wiele kobiet przepada też za zumbą. Znajdź swój konik i rusz się. Na dobrą sprawę wszystko czego potrzebujesz to dresy lub strój kąpielowy oraz odrobina czasu i chęci.

Skutecznie eliminuj stres

Im mniej stresu, tym niższe ciśnienie. Dużo nerwów, czy to w pracy, czy w biurze lub chroniczne zamartwianie się może odcisnąć swoje piętno. Eliminuj te ze stresujących sytuacji, które można uniknąć i naucz się radzić sobie z tymi, których zmienić nie możesz.

Kiedy brać leki na nadciśnienie?

Jeżeli zmiany w diecie i zdrowe nawyki nie pomagają, twoja waga jest odpowiednia i radzisz sobie ze stresem, a ciśnienie wciąż jest za wysokie, czas sięgnąć po tabletki na nadciśnienie, które zaleci ci lekarz. Przywrócenie ciśnienia do bezpiecznego poziomu jest bardzo ważne. Pamiętaj jednak, że diagnoza nadciśnienia to nie koniec świata, jednak trzeba ją potraktować na poważnie i na bieżąco obserwować rozwój sytuacji.