Jakie pieczywo wybrać na diecie?

Jakie pieczywo wybrać na diecie?

22 września 2023 0 przez Redakcja

Jakie pieczywo wybrać na diecie?

1. Co to tak właściwie jest dieta?

 Wiele osób błędnie utożsamia pojęcie „dieta” z odchudzaniem. Często w przypływie chwili rzucamy, że przechodzimy na dietę, nie mając pojęcia, że cały czas na niej jesteśmy. Dieta to bowiem nasz ogólny styl odżywiania, który może być bardziej lub mniej odżywczy. Domyślam się jednak, że skoro szukasz odpowiedzi na pytanie „jakie pieczywo wybrać na diecie?” to akurat w tym momencie swojego życia myślisz o diecie redukcyjnej, która pozwoli zgubić Ci kilka dodatkowych kilogramów. Nie martw się, mam przeczucie, że odpowiedź, którą tu znajdziesz, bardzo Cię usatysfakcjonowanuje!

2. Pieczywo – jak jeść je na diecie?

Zacznijmy sobie od najprostszego. Czy istnieje pieczywo, które możesz spożywać na redukcji? Tak i tutaj pewnie zaraz się zdziwisz, ale tak naprawdę na diecie możesz jeść pieczywo każdego rodzaju. Oczywiście, istnieją trochę lepsze lub gorsze wybory żywieniowe, ale tak naprawdę głównie chodzi o deficyt kaloryczny. Możesz jeść wszystko, byle zmieścić się w swoich kaloriach. Powszechny jest mit, że pieczywo tuczy. Wiele osób po prostu jest w błędzie i przekazuje tę fałszywą informację dalej, a my sami już czasami nie wiem, co jest prawdą, a co kłamstwem.

Najprostszy sposób na obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego, to znalezienie kalkulatora kalorii w Internecie. Wpisujesz tam wszystkie informacje (wiek, wagę, wzrost, tryb życia i poziom aktywności), a kalkulator na tej podstawie wylicza Twoje zero kaloryczne, od którego wystarczy odjąć 200-300 kcal. Potem tylko instalujesz aplikację do liczenia kalorii, ważysz jedzenie i tak naprawdę możesz już cieszyć się swoją dietą redukcyjną. 

W sklepie znajdziemy ogromny wybór pieczywa. Pszenne, orkiszowe, żytnie, gryczane, mieszane, owsiane, bezglutenowe i zapewne wiele innych, których nawet nie widzieliśmy na oczy. Jakie zatem wybrać? Takie, które przede wszystkim nam smakuje i nie będziemy jeść go jak za karę. Nie powinniśmy zmuszać się do jedzenia czegoś, co nam nie przechodzi przez gardło, tylko dlatego, że jest powszechnie uważane za „zdrowe”. Nawet pszenna kajzerka może stać się zdrową kanapką, jeśli dołożymy do niej warzywa, zdrowe źródła białka i tłuszczy.

3. Najlepsze przepisy z użyciem pieczywa na diecie 

Jeśli uważnie czytaliście wcześniej artykuł, z pewnością domyślacie się, że żadne „najlepsze przepisy” nie istnieją. Każdy bowiem lubi zupełnie coś innego i jest to jak najbardziej w porządku! Mogę Wam jednak zostawić listę moich ulubionych zestawień – kto wie, może czymś się zainspirujecie?

Moje top 3:

— awokado tost z pomidorem i szynką z piersi kurczaka 

— kanapki z pastą jajeczną i warzywami 

– zapiekanki na bagietce z mozzarellą light, pieczarkami i szynką z piersi kurczaka 

A Wy? Lubicie pieczywo czy jednak wybierać inne źródło węglowodanów na swojej diecie?