Jak wybrać odpowiednie ziemniaki na placki?
1 lipca 2021Wybór ziemniaków na placki ziemniaczane nie jest tak oczywisty jak może nam się wydawać. Idealne placki to takie, które będą smaczne oraz chrupiące. Nie zawsze jednak nam one takie wychodzą. Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się w czym tkwi problem. Wbrew pozorom odpowiedź jest banalna. To właśnie od gatunku ziemniaka, który wybierzemy zależny jest smak oraz jakość naszych placków.
Jak wybrać dobrego ziemniaka?
Wybór ziemniaków na placki potrafi wpłynąć na konsystencję oraz sam smak naszego dania. Istnieje kilka odmian tego warzywa. Dlatego podczas przygotowania składników, postaraj się zwrócić uwagę na rodzaj wybieranych przez siebie kartofli. Warto wiedzieć, że każdy typ ziemniaka ma nieco inne właściwości, dzięki którym możliwe jest odpowiednie wybranie go do danego dania.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ziemniaków. Pierwszy z nich to typ A (Denar, Riviera, Vineta, Dali, Lord). Warzywo to wyróżnia się najmniejszą zawartością skrobi. Z uwagi na to, że jest ono twarde i nawet po ugotowaniu zachowuje swoją zwięzłą strukturę, to doskonale sprawdzi się do sałatek oraz zup. Typ B (Irga, Flaming, Orlik, Sante) to ziemniaki najpopularniejsze, które wyróżniają się umiarkowaną twardością. Dzięki temu są one najbardziej uniwersalnymi ziemniakami ze wszystkich. Warto wiedzieć, że pod wpływem działania temperatury miąższ tego warzywa staje się miękki oraz wilgotny, natomiast z zewnątrz ziemniak staje się chrupiący. Typ C (ryza, Gracja, Ibis, Tajfun, Gustaw) to najdelikatniejsze ziemniaki. Zawierają one dużą ilość skrobi, a ich miąższ po ugotowaniu jest suchy oraz sypki (określany jako mączysty). Nadaje się on zatem idealnie do puree, kopytek, pyz, oraz placków ziemniaczanych.
Idealne ziemniaki na placki ziemniaczane
Ze względu na swoje właściwości to właśnie ziemniaki typu B oraz C są idealnym warzywem na placki ziemniaczane. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać tych kartofli, które są młode. Z reguły zawierają one dużo więcej wody, przez co nasze idealne placki nie będą chrupiące oraz tak smaczne jak powinny. Najlepsze placki robi się ze starych ziemniaków. Robiłam ostatnio placki ziemniaczane w nieco innej odsłonie z przepisu https://ania-gotuje.pl/przepis/placki-ziemniaczane-na-grubych-oczkach-z-serem/. Placki wyszły chrupiące i pulchne, a dodatek sera doskonale pasuje do potrawy. Zawsze ścierałam ziemniaki na drobnych oczkach. U Ani podpatrzyłam metody z grubymi oczkami i bardzo mi posmakowało. Są mniej pracochłonne i szybko się smażą. Dodatkowo nie wchłaniają tłuszczu podczas smażenia.
Czasami do placków dodaję także kawałki kiełbasy oraz boczku. Danie obiadowe jest wówczas syte. Pamiętaj, że sekretem idealnego placka ziemniaczanego jest nie tylko przepis, ale przede wszystkim jakość używanych przez Ciebie składników. Czasem prosta zmiana, zaledwie jednej małej rzeczy, potrafi sprawić, że przyrządzone danie będzie przepyszne. W moim przypadku starcie ziemniaków na grubych zamiast na drobnych oczkach sprawiło, że potrawa nabrała odmiennego smaku. Na bazie tego przepisu możesz oczywiście wykonać inne placki na przykład z cukinii.
Co jeszcze możemy zrobić z ziemniaków?
Ziemniaki są tanim i powszechnie dostępnym warzywem. Odkąd trafiły do nas z Ameryki, sukcesywnie wyparły popularne kasze. Oprócz popularnych placków ziemniaczanych możesz przygotować:
– pyzy ziemniaczane z mięsem lub bez,
– babkę ziemniaczaną,
– kiszkę ziemniaczaną,
– frytki,
– domowe chipsy,
– pierogi ruskie,
– kluski ziemniaczane,
– kopytka ziemniaczane,
– zupa ziemniaczana,
– zapiekanki ziemniaczane.
Z kartofli przygotowujesz nie tylko obiady, ale także desery. Przykładem mogą być pyszne pączki ziemniaczane.
Przepisów i pomysłów na dania z ziemniaków jest mnóstwo. Wystarczy uruchomić naszą wyobraźnię lub skorzystać z gotowych i sprawdzonych przepisów na blogach kulinarnych.