Dowiedz się, jak zacząć dietę ketogeniczną i jakie są jej zalety!

Dowiedz się, jak zacząć dietę ketogeniczną i jakie są jej zalety!

11 sierpnia 2023 0 przez Redakcja

Dieta ketogeniczna to termin, który pojawia się bardzo często w rozmowach na temat diet odchudzających. Niewiele osób wie jednak, czym właściwie jest, zwłaszcza że znacząco różni się od innych modeli żywieniowych. Na czym dokładnie polega, jak zacząć ją stosować i jakie przynosi efekty?

Czym charakteryzuje się dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową, w której spożywane białko ma standardową ilość, a węglowodanów jest znacznie mniej. W diecie tej na cztery gramy tłuszczu przypada jeden gram białka i węglowodanów w sumie, przy czym zapotrzebowanie na białko jest ustalane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Choć wydaje się to absurdalne, to właśnie tłuszcz zawarty w jedzeniu i organizmie stanowi w tym wypadku motor napędowy procesu chudnięcia. Dieta ta dzieli się na kilka różnych wariantów. Jednym z nich jest klasyczna dieta ketogeniczna, w której tłuszcze stanowią aż dziewięćdziesiąt procent, białko i węglowodany kolejno osiem i dwa. W modyfikowanej diecie Atkinsa zasady te nie są aż tak restrykcyjne. Tłuszcze stanowią w niej około sześćdziesięciu procent, białko dziesięć procent, a węglowodany trzydzieści. Z kolei w diecie MCT tłuszcze stanowią około siedemdziesięciu trzech procent, białko dziesięć procent, a węglowodany mniej więcej siedemnaście procent.

Jak rozpocząć dietę ketogeniczną?

Pierwszym krokiem w tym wypadku jest zdanie sobie sprawy z tego, że dieta jest bardzo restrykcyjna i wymaga odrzucenia dużej ilości popularnych produktów, takich jak ziemniaki, makarony, płatki śniadaniowe, banany, jabłka, winogrona czy nawet produkty light. Warto też wiedzieć o tym, że brak dyscypliny nawet przez jeden dzień może doprowadzić do tego, że efekty restrykcyjnej diety z minionego tygodnia zostaną zniweczone, a cały proces będzie trzeba zaczynać od początku. Na samym początku konieczne jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, co oznacza zmianę źródła produkcji energii z cukrów na tłuszcze. Adaptacja trwa w tym przypadku od czterech do sześciu tygodni, a człowiek może odczuwać spadek dobrego samopoczucia, ponieważ organizm przestanie otrzymywać węglowodany, do których jest mocno przyzwyczajony. Po tym czasie organizm przyzwyczaja się, a spożywanie tłustych mięs ryb, śmietany, orzechów czy olejów zaczyna przynosić pożądane efekty.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna powstała z myślą o osobach, które stać na ogromną samodyscyplinę i które w określonym czasie chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Lista jej zalet jest długa, a otwiera ją fakt, że dieta tego rodzaju hamuje łaknienie i jest w stanie zapewnić uczucie sytości na długi czas. Jest też w stanie niwelować spadki energii w ciągu dnia, a także sprawia, że człowiek potrzebuje mniej snu.