Dlaczego warto na stałe włączyć awokado do jadłospisu?
18 sierpnia 2023Awokado to owoc wywodzący się z Meksyku, który był doskonale znany już w cywilizacjach prekolumbijskich. Istnieje wiele gatunków awokado, które mogą być wykorzystywane do najróżniejszych potraw i różnią się konsystencją i smakiem. Jakie właściwości ma awokado i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Właściwości odżywcze awokado
Ten niepozorny owoc, który może przyjmować różne wielkości i kolor skórki w zależności od gatunku, cieszy się rosnącą popularnością wśród osób ceniących zdrowy tryb życia. Zaliczany jest nawet do tak zwanych superfoods, a więc produktów spożywczych mających wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Dzieje się tak, ponieważ awokado jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych, które są organizmowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich na przykład witaminy K, C, A, H i A oraz witaminy z grupy B. Jeśli chodzi o składniki mineralne, to w miąższu awokado znajdują się między innymi potas, mangan, fosfor, żelazo czy cynk.
Jak awokado działa na organizm?
Włączenie awokado do stałego jadłospisu wiąże się nie tylko z korzyściami smakowymi. Delikatnie orzechowy owoc maślany może być dodatkiem do wielu potraw, ale przy okazji wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Dzięki zawartości kwasu oleinowego awokado jest w stanie regulować poziom złego cholesterolu we krwi, a wysoka zawartość potasu reguluje ciśnienie krwi, wpływa korzystnie na pracę serca oraz funkcjonowanie całego układu nerwowego. Jednym z najważniejszych czynników wpisujących awokado na listę superproduktów jest fakt, że zawiera ono odpowiednią proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które obniżają stężenie trójglicerydów i działają przeciwzakrzepowo. Nie bez znaczenia jest fakt, że regularne jedzenie awokado wpływa korzystnie na pracę wątroby, a także zwiększa gęstość kości.
Kto powinien jeść awokado?
Owoc awokado ma tak wiele właściwości prozdrowotnych, że z powodzeniem może znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka, o ile nie ma restrykcyjnych przeciwwskazań związanych z konkretnymi dolegliwościami. Istnieją jednak grupy ludzi, którzy szczególnie powinni zainteresować się pochodzącym z Ameryki Środkowej i Południowej owocem. Należą do nich na przykład kobiety w ciąży, ponieważ jedzenie awokado wpływa na rozwój dziecka w łonie matki. Ze względu na zdolność do regulowania poziomu cholesterolu we krwi zaleca się je również osobom, które są zagrożone zmianami miażdżycowymi. Badania dowodzą również, że spożywanie awokado jest dobre dla osób borykających się z cukrzycą typu II. Mimo że awokado jest owocem tłustym, składa się głównie z korzystnych dla zdrowia tłuszczów, a przy okazji zapewnia uczucie sytości. Dlatego też jest dobrym wyborem w przypadku osób, które się odchudzają.