Dieta cukrzycowa – co jeść, a czego unikać?

Dieta cukrzycowa – co jeść, a czego unikać?

20 sierpnia 2024 0 przez Redakcja

Dieta a cukrzyca to temat niezwykle istotny, który zgłębić powinni nie tylko diabetycy, ale również ich bliscy. Co jeść, a czego unikać w przypadku zachorowania? Jakie są najważniejsze zasady diety cukrzycowej? Oto małe kompendium wiedzy, które pomoże Ci zminimalizować objawy tej choroby!

Węglowodany, tłuszcze i białko a dieta cukrzycowa

W diecie cukrzycowej kluczową rolę odgrywa z jednej strony indywidualne ustalenie dziennego zapotrzebowania na kalorie, a z drugiej spożywanie węglowodanów, białka oraz tłuszczów w odpowiednich proporcjach. Mowa tu o:

  • 45% węglowodanów;
  • 25-40% tłuszczów;
  • 15-20% białka.

Węglowodany w diecie cukrzycowej

Węglowodany odgrywają bardzo istotną rolę w diecie cukrzycowej. Ważna jest jednak nie tylko ich ilość, ale również jakość – diabetycy powinni sięgać przede wszystkim po te, które wolno się wchłaniają, co zapobiega wahaniom glikemii. Mowa tu zwłaszcza o grubych kaszach, pieczywie i makaronie razowym, ciemnym ryżu, warzywach oraz otrębach pszennych. Warto również pamiętać, by węglowodanów w jednym posiłku nie było za dużo.

Tłuszcze w diecie cukrzycowej

W diecie diabetyków powinno unikać się tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, a zwiększyć podaż jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (około 20% wartości energetycznej diety). Ich najlepszymi źródłami są oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy. Pozostałe tłuszcze w diecie należy dostarczyć w postaci wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się przede wszystkim w rybach, słoneczniku, kukurydzy oraz soi.  

Białko w diecie cukrzycowej

Białko również jest potrzebne w diecie cukrzycowej, a jego najlepszymi źródłami są nasiona roślin strączkowych (białko roślinne) oraz ryby, drób, jaja i chude mięso (białko zwierzęce). Proporcje pomiędzy ilością białka roślinnego a zwierzęcego powinny wynosić 1:1.

Cukrzyca typu 2 – tego unikaj!

W diecie cukrzycowej należy całkowicie zrezygnować z cukrów prostych, które znaleźć można głównie w słodyczach, miodzie i owocach. Ograniczyć powinno się natomiast:

  • pieczywo pszenne;
  • mleko i przetwory mleczne zawierające powyżej 2% tłuszczu;
  • tłuste mięsa;
  • masło, śmietanę i margarynę.

Co z alkoholem? Choć nie jest on całkowicie zakazany dla diabetyków, należy zdecydowanie ograniczyć jego spożycie, ponieważ zakłóca on utrzymanie odpowiedniego stężenia cukru we krwi.

Dieta a cukrzyca – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli chorujesz na cukrzycę, powinieneś nie tylko kontrolować kaloryczność diety i proporcje poszczególnych składników odżywczych, ale również:

  • jeść częściej, ale w mniejszych porcjach;
  • jeść więcej warzyw i spożywać owoce o niższym Indeksie Glikemicznym;
  • ograniczyć spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego;
  • pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie;
  • unikać potraw smażonych, a postawić na gotowanie na parze, duszenie czy pieczenie w folii.

Chcesz wiedzieć więcej w temacie „dieta a cukrzyca”? Skonsultuj się z dietetykiem specjalizującym się w tej dziedzinie. Znajdziesz go między innymi na projektzdrowie.info.